Biznis i ekonomijaPreporučeno

Norvežani negoduju zbog cijena struje; Ministar: situacija je apsolutno sranje

Norveška vladajuća koalicija ovog je tjedna pozvala na dokidanje elektroenergetskog interkonektora s Danskom i promjenu uvjeta u energetskim vezama s Ujedinjenim Kraljevstvom i Njemačkom nakon što je upečatljivo propinjanje cijena izazvalo paniku u toj dobrostojećoj nordijskoj zemlji.

Cijene jednog kilovata električne energije na jugu Norveške u četvrtak su segnulu na 13.16 norveških kruna (1.13 eura) što je njihova najviša kotacija od 2009. godine, gotovo 20 puta viša nego u tjednu prije.

Povod za propinjanje je izostanak vjetra, odnosno stanke i slabosti u proizvodnji energije iz vjetroelektrana u Njemačkoj i na Sjevernom moru.

“Situacija je apsolutno sranje,” rekao je norveški ministar za energetiku Terje Aasland.

Uzbuna u Uniji

Vladajuća koalicija, predvođena Laburističkom strankom usidrenom lijevo od centra, na krizu je odgovorila novim pozivom za prekid elektroenergetskih veza s Danskom i izmjenama ugovora s ostalim partnerima, što već dugo zagovaraju njihovi partneri iz stranke Centar.

Autohtoni političari i punditi drže da bi Norveška izvan granica trebala slati isključivo struju dobivenu iz izdašnih hidroelektrana i to samo nakon što su osigurane niske cijene na domaćem tržištu.

“Sranje” izaziva duboku zabrinutost i uzbunu među EU zemljama koje povoljnu norvešku energiju koriste kako bi poravnale i umanjile ratom u Ukrajini i zelenom tranzicijom uvjetovane razlike u cijenama električne energije.

“Ovo je ključni trenutak za odnose EU-a i Norveške. Smanjenje električnih veza s Europom neće biti dobro prihvaćeno,” rekao je jedan veleposlanik EU-a u Oslu u komentaru za Financial Times.

Kontekst

Norveška nije članica EU-a, ali je s 1994. godinom dijelom integrirana kroz članstvo u Europskom gospodarskom prostoru (EEA).

Nacija je blagoslovljena golemim izvorima nafte i plina i slovi kao najveći proizvođač nafte u zapadnoj Europi, njezina su nalazišta poslužila i kao alternativa za ruski plin.

Repozicioniranje i potražnja remete cijene energenata na domaćem tržištu i provociraju političku oluju ususret izborima koji će održati iduće godine.

Ankete sugeriraju da će birači popratiti generalni, paneuropski trend i lijevi centar zamijeniti desnim.

Negodovanja političara i potrošača iskre iako Norvežani uživaju u regulaciji najviše cijene električne energije a vlada pokriva 90% iznosa u prekomjernim računima.

Norveški državni fond, najveći investicijski fond u svijetu, i još jedan izvor općeg blagostanja, također trpi uslijed zelenih zavjeta i drugih faktora, što pogoduje nacionalističkim političkim opcijama.

Divljanje cijena električne energije i drugih energenata ove zime izaziva napetosti i u susjednoj Švedskoj gdje su stanovnici južnog grada Gothenburga prošli tjedan struju plaćali 190 puta skuplje od građana sjevernog Luleå.


Povezane vijesti

Comment here