Njemačka fintech kompanija za usluge plaćanja Wirecard u četvrtak je od suda zatražila zaštitu zbog bankrota nakon što je revizija utvrdila da je njezino poslovanje “sofisticirana globalna prijevara”.
Ovlašteni dugogodišnji auditor Ernst & Young (EY) je prije sedam dana odbio potpisati financijsko izvješće kompanije za 2019. godinu citirajući nebrojene nepravilnosti. “Postoje jasni pokazatelji da je riječ o složenoj i sofisticiranoj prijevari u koju je uključeno više stranaka širom svijeta,” navedeno je u izjavi revizora.
>>>Fintech: prijetnja ili prilika – analiza HUB-a
Vijest je u ponedjeljak rezultirala uhićenjem izvršnog direktora Wirecarda, Markusa Brauna, koji se brani sa slobode nakon što je platio pet milijuna eura jamčevine. On je ovog tjedna priznao da je podatak o 2.1 milijarde dolara u gotovini fikcija i da taj novac “vjerojatno ne postoji.”
Wirecard je zaštitu zbog bankrota zatražio ususret dospijeću duga od 1.3 milijarde eura koji na naplatu stiže idući tjedan. U igri je i 1.75 milijarde eura posuđenih od 15 banaka, kao i korporativna obveznica od 500 milijuna eura.
Reuters doznaje da su se zajmodavci, ukupno izloženi za oko 3.5 milijarde eura, već oprostili s novcem. “Novac je nestao,” rekao je jedan od bankara. “Možda ćemo nadoknaditi pokoji euro za nekoliko godina, ali zajam otpisujemo odmah”.
“Totalna katastrofa”
Wirecard je do prije desetak dana slovio kao perjanica i uzdanica njemačke korporativne budućnosti, da bi jučer postao prva bankrotirana fintech kompanija uvrštena na prestižni burzovni indeks DAX na kojem se trguje dionicama 30 najmoćnijih njemačkih tvrtki čija je tržišna vrijednost veća od 28 milijardi dolara.
“Slučaj Wirecarda šteti korporativnoj Njemačkoj. On bi trebao biti poziv na buđenje za reforme,” konstatirao je Volker Potthoff, lider trusta umova posvećenog korporativnom upravljanju ArMID.
>>>Revizori rezervirani oko vjerodostojnosti financijskih izvještaja trećine tvrtki uvrštenih na ZSE
Osupnut je i Felix Hufeld, rukovoditelj Savezne uprave za nadzor financijskih usluga (BaFin), koji je ocijenio da propast kompanije predstavlja “totalnu katastrofu.”
BaFin je za fintech žurno imenovao izvanrednu upravu, ali se ona u četvrtak povukla iz pregovora sa zajmodavcima “zbog nadolazeće insolventnosti i prezaduženosti.” Regulator je preuzeo i kontrolu nad Wirecard bankom koja čuva oko 1.4 milijarde eura pologa te nije uključena u aktualne postupke.
Njemački ministar financija Olaf Scholz bankrot je nazvao “skandalom” i priznao da je vrijeme za jačanje i reviziju pravila o financijskom nadzoru.
Fokus oštećenih na kontroloru
EY, jedan od “Velike četvorke” revizora, već je suočen s najavama tužbi povezanih s krahom.
>>>Neopoziva ostavka Michaela Müllera: PR katastrofa Raiffeisena
Među tužiteljima je njemačka odvjetnička tvrtka Schirp & Partner koja je najavila da će interese dioničara i vlasnika obveznica pokušati zaštititi udružnom tužbom protiv auditora.
“Zastrašujuće je koliko je dugo Wirecard AG djelovao bez prigovora revizora,” rekao je partner Wolfgang Schirp.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.