Tri istraživača iz Instituta za virologiju (WiV) u kineskom gradu Wuhanu za koji se vjeruje da je epicentar pandemije koronavirusa u studenom su 2019. godine zatražila bolničko liječenje, doznaje Wall Street Journal (WSJ) citirajući do sad nepoznate informacije iz povjerljivih dokumenata američkih obavještajaca.
Svježi detalji prvi put otkrivaju broj oboljelih znanstvenika i činjenicu da je vrijeme njihova obolijevanja i primanja u bolnicu prethodilo prvim javno priznatim slučajevima koronavirusa u Kini. WSJ drži da informacije jačaju argumente i pozive za širu provjeru tvrdnji da je virus koji izaziva COVID-19 pobjegao iz laboratorija, a objava izvješća koincidira sa sastankom Svjetske zdravstvene organizacije na kojem će se odlučivati o sljedećim koracima u istrazi porijekla i izvorišta COVID-19.
Glasnogovornica američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost nije neposredno komentirala napise WSJ-a, ali je ponovila da administracija predsjednika Joea Bidena ima “ozbiljna pitanja o najranijim danima COVID-19 pandemije, uključujući njezino podrijetlo u Narodnoj Republici Kini.”
>>>Svijet zabrinuto promatra širenje novog virusa ususret kineskoj proslavi lunarne nove
Ona je rekla da će američka vlada nastaviti raditi s WHO i drugim zemljama članicama na stručnoj procjeni porijekla pandemije koja je “slobodna od ometanja ili politizacije.”
“Nećemo davati izjave koje prejudiciraju tekuću studiju WHO-a o izvoru SARS-CoV-2, ali smo jasno rekli da međunarodni stručnjaci trebaju temeljito procijeniti zdravorazumske i tehnički vjerodostojne teorije,” rekla je prema citatu Reutersa.
Uskraćivanje informacija
WSJ u izvješću prenosi različita gledišta sadašnjih i bivših američkih dužnosnika upoznatih s obavještajnim podacima od kojih jedan neimenovani izvor drži da informacije zahtijevaju “daljnju istragu i dodatnu potvrdu.”
Administracija bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa ranije je rekla kako postoje indicije da je koronavirus pobjegao iz kineskog laboratorija.
>>>Vlasti naredile ‘karantenu’ 11-milijunskog grada: koronavirus
“Američka vlada ima razloga vjerovati da je nekolicina istraživača u WIV-u oboljela u jesen 2019. godine, prije prvog identificiranog slučaja epidemije, sa simptomima koji su u skladu s COVID-19 i uobičajenim sezonskim bolestima,” navodi se u dokumentu objavljenom u sutonu Trumpova mandata.
Kina je timu Svjetske zdravstvene organizacije koji istražuje izvor i porijeklo koronavirusa SARS-CoV-2 u veljači odbila predati sirove podatke o prvim slučajevima COVID-19.
>>>Kina odbila predati sirove podatke o prvim slučajevima COVID-19 | istražitelj
WHO tada nije istraživao sumnju da je virus pobjegao iz laboratorija u Wuhanu, što Peking čvrsto odbacuje.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] izvješća američke obavještajne službe na koje se u sutonu predsjedanja pozivao Donald Trump. WSJ je prošloga mjeseca doznao da ono, između ostaloga, spominje tri istraživača iz Instituta za virologiju (WiV) u kineskom […]