Novi argentinski ministar ekonomije je Martin Guzman, štićenik Nobelom okrunjenog ekonomista Josepha Stiglitza. “On je mlad muškarac koji je jako dobro uvježban i dobro razumije argentinski sukob oko duga i također makroekonomski konflikt,” rekao je u petak novoizabrani predsjednik, peronist Alberto Fernandez.
>>>Argentina na predsjedničkim izborima odbacila Macrijev neoliberalizam
Guzman je priznati stručnjak za dužničke krize suverena i učestali kritičar Međunarodnog monetarnog fonda. On je prošlog mjeseca u Ženevi preporučio “mogući put prema održivosti argentinskog duga” temeljen na dvogodišnjoj odgodi plaćanja kamatnih stopa uz ocjenu da je takav scenarij bolji od neposrednog bankrota.
Skorašnjeg ministra očekuje nezahvalna uloga jer se Argentina nalazi u teškoj krizi čak i prema svojim, visoko postavljenim standardima. Izgledno je da će nacionalni BDP pasti treću godinu zaredom, stopa nezaposlenosti je iznad 10%, a godišnja inflacija iznad 50%. Investitori koji se pribojavaju bankrota obveznice u dolarima s dospijećem u 2028. godini trenutno nude za oko 39 centi po dolaru, navodi Bloomberg.
>>>Selektivni bankrot, ‘klasična kapitulacija’ investitora u Argentini
Guzman je 15. listopada u američkom zastupničkom domu kritizirao posljednji zajam MMF-a težak 56 milijardi dolara koji je prije gubitka vlasti dogovorio neoliberalni predsjednik Mauricio Macri. On je tada rekao da Argentina treba plan za oživljavanje rasta a ne novu rundu fiskalnog poravnavanja i štednje.
“Taj program nije funkcionirao. Ako nacija pokuša produbiti nedavno primijenjenu politiku štednje to će voditi u još dublju recesiju,” rekao je.
Guzman se uz navedeno protivi i daljnjem zaduživanju kroz fondove MMF-a osim ako novac nije namijenjen poticanju ekonomskih aktivnosti i snaženju proizvodnje u izvoznom sektoru.
>>>Kolabirao je argentinski pezo, Merval pao za 37%
“Gledišta Guzmana vis-à-vis MMF-a su prilično agresivna, ali mi osjećamo da on privatnim nositeljima obveznica želi ponuditi dobrohotno restrukturiranje,” napisao je u bilješci za klijente Alberto Bernal iz XP Investmentsa.
Upravljanje argentinskom ekonomijom jedan je od najtežih poslova svijeta, piše Bloomberg. Otkad se nacija u 1983. godini vratila demokraciji kroz sito i rešeto je prošlo 26 ministara ekonomije čiji je mandat u prosjeku potrajao manje od godinu dana.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.