Politika

Ocjenu dovršavamo s ciljem da Hrvatska postane punopravna članica Schengena: Komisija

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker poručio je da Hrvatska treba postati punopravnom članicom schengenskog prostora i da Komisija dovršava ocjenu u tom smislu.

Hrvatski premijer Andrej Plenković razgovorao je u četvrtak u Bruxellesu s Junckerom o pristupanju Hrvatske Schengenu, zakonu o razvoju grada Vukovara, pripremama za predsjedanje Vijećem EU-a i proračunu za naredno sedmogodišnje razdoblje.

“Predsjednik Juncker je ponovio poziciju Komisije da Hrvatska treba postati punopravna članica Schengena i da Komisija dovršava ocjenu u tom smislu”, kaže se u priopćenju Komisije objavljenom nakon sastanka.

>>>Juncker na odlasku: Hrvatska je zrela za Schengen, euro i demografsku revitalizaciju

Komisija bi sredinom sljedećeg mjeseca trebala usvojiti izješće o hrvatskom ispunjavanju kriterija za ulazak u Schengen.

Za ulazak u schengenski prostor bez unutarnje kontrole granica nije dovoljna pozitivna ocjena Europske komisije, koja govori samo o tehničkoj spremnosti. Konačnu odluku donose zemlje članice.

Plenković je izjavio u četvrtak u Bruxellesu kako očekuje da će sadašnja Europska komisija do kraja svoga mandata 1. studenoga, kako je to rekao i Juncker u lipnju tijekom posjeta Zagrebu, dati preporuku Hrvatskoj da ispunjava uvjete za ulazak u schengenski prostor.

Plenković je u petak rekao da nije stigao vidjeti izjavu premijera Šareca i rekao da su Hrvatska i Slovenija već imale ‘neugodnu epizodu’.

Plenković je dodao da je Odbor za Schengen početkom rujna već konstatirao da je Hrvatska ispunila svih osam cjelina vezanih uz schengensku stečevinu. “Napravili smo brojne iskorake i sada očekujemo da kolegij povjerenika prihvati ono što se govorilo na nižim razinama”, rekao je Plenković.

“Kao što smo i ranije rekli: Europska komisija je politički nepristrana. Sada je slučaj između Hrvatske i Slovenije na Sudu EU-a,”

Komisija

Komentirajući izjavu slovenskog ministra vanjskih poslova Mire Cerara kako je stav Slovenije da u schengenski prostor Hrvatska može ući samo provede arbitražnu presudu o granici Plenković je rekao kako su to “politička pitanja koja će se otvarati na razini Vijeća”.

“Ovo je stvar Komisije, stvar tehnike i kriteriji su jednaki za sve, a Hrvatske je ispunila sve kriterije”, rekao je Plenković.

U priopćenju Komisije nakon susreta se kaže da su Juncker i Plenković razgovarali i o “mogućim daljnjim mjerama potpore gradu Vukovaru”.

Obojica su izrazila želju da se pregovori o proračunu završe što prije, a Juncker je zahvalio Hrvatskoj “na njezinoj konstruktivnoj ulozi u pregovorima”.

>>>Plenković: najveći izazov hrvatskog predsjedanja je donošenje sedmogodišnjeg europskog proračuna

Ako se pregovori o višegodišnjem financijskom okviru za naredno sedmogodišnje razdoblje (proračunu) ne uspiju okončati do kraja ove godine, na tom će pitanju morati raditi Hrvatska kao predsjedateljica Vijeća EU-a u prvoj polovici sljedeće godine.

“Brine nas  u prvom redu sigurnost i čini mi se neozbiljnim da su to pitanje stavili na dnevni red pred istekom mandata Komisije,”

Marjan Šarec

Politički nepristrana Komisija

Komisija je u četvrtak dogovorila i na upit da komentira izjavu slovenskog premijera Marjana Šareca da bi Komisija mogla donijeti političku odluku o spremnosti Hrvatske za pristupanje schengenskom prostoru, poručila da je ona “politički nepristrana”.

“Kao što smo i ranije rekli: Europska komisija je politički nepristrana. Sada je slučaj između Hrvatske i Slovenije na Sudu EU-a”, poručili su iz Komisije na upit za komentar o Šarecovoj izjavi.

Slovenski premijer Marjan Šarec koji boravi u New Yorku na jesenskom zasjedanju skupštine UN-a, izrazio je u četvrtak u razgovoru s novinarima svoje nezadovoljstvo odlukom odlazeće Europske komisije da se pitanje ispunjava li Hrvatska tehničke uvjete za pristup Schengenskom prostoru stavi na dnevni red, na što Slovenija ima rezerve.

>>>Šarec sugerira veto ulaska Hrvatske u Schengen

“Slovenija zna kako je izuzetno zahtjevno imati  vanjsku schengensku granicu, a brine me to što Hrvatska nema riješeno granično pitanje praktično s nijednom državom. Kako onda možemo zaobići ta pitanja i automatski odrediti da je netko primjeren za ulazak u Schengen”, ustvrdio je u razgovoru s novinarima New Yorku.

Dodao je kako se boji da Europska komisija u slučaju Hrvatske može donijeti “političku odluku” o tome da Hrvatska ispunjava uvjete za Schengen iako su kriteriji za to vrli strogi i zahtjevni, a Hrvatska ih po njegovu mišljenju još ne ispunjava.

>>>Rad na šengenskoj evaluaciji Hrvatske dobro napreduje: Komisija

“Brine nas  u prvom redu sigurnost i čini mi se neozbiljnim da su to pitanje stavili na dnevni red pred istekom mandata Komisije”, kazao je slovenski premijer.