Mađarski parlament u utorak je u blitzkrieg postupku usvojio zabranu Parade ponosa LGBTQ+ zajednica što je okinulo prosvjed i blokadu mosta u središnjem dijelu Budimpešte.
Fidesz, stranka premijera Viktora Orbana koja uživa parlamentarnu većinu, u ponedjeljak je predstavila zakon koji parade ponosa zabranjuje uz argument da su štetne za djecu i maloljetnike.
“Zaštita djece:
Povorka ponosa:
Danas smo glasali za zabranu okupljanja koja krše zakone o zaštiti djece. U Mađarskoj je pravo djeteta na zdrav fizički, mentalni, intelektualni i moralni razvoj na prvom mjestu. Nećemo dopustiti da woke ideologija ugrozi našu djecu,” napisao je Orban na društvenom mirkoblogu X.
Predizborni manevri i izazovi
Grupa prosvjednika u utorak se okupila ispred parlamenta i potom započela marš na Most Margarete gdje je nekoliko tisuća nezadovoljnih pod nadzorom kordona policije uzvikivalo da je “pravo na okupljanje temeljno pravo”.
Orban je ususret izborima u 2026. godini suočen s usponom proeuropske stranke Tisza koju je prigrlila grupacija europskih pučana u Europskom parlamentu.
On je prošlog tjedna, nakon što je Tisza ostvarila prednost u ispitivanjima javnog mnijenja, zavjetovao demografsku politiku bez presedana i najavio okršaj s nevladinim udrugama i medijima koji novac primaju iz inozemstva.
Zastupnici omanje oporbene stranke Momentum glasanje su označili paljenjem dimnih baklji i širenjem pamfleta s fotomontažom poljupca Orbana i ruskog predsjednika Vladimira Putina.
“Mađarska je upravo postala prva zemlja EU-a koja je zabranila Povorku ponosa u najnovijem obračunu Viktora Orbána protiv LGBTQ osoba, dopuštajući prepoznavanje lica za identifikaciju i kažnjavanje neposlušnih sudionika. Liberalni oporbeni zastupnici (stranka Momentum) prosvjedovali su unutar parlamenta koristeći dimne granate,” napisao je u pratnji videozapisa mađarski istraživački novinar Szabolcs Panyi.
Zakon je naišao i na snažnu kritiku liberalnog gradonačelnika Budimpešte.
Organizatori Pridea paradu namjeravaju održati unatoč zabrani.
Odbijenica zajedničkom zaduživanju za obranu
Parlament je također usvojio rezoluciju protiv zajedničkog zaduživanja članica Europske unije za obranu.
Orban je prošlog tjedna rekao da će Mađarska sudjelovati u zajedničkoj obrambenoj politici, uključujući kroz financiranje, ali da neće prihvatiti zajedničko posuđivanje.
Bivša ministrica obrane u Njemačkoj i aktualna predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen prije je u ožujku predstavila viziju ponovnog naoružavanja i militarizacije Europske unije uz prijedlog inicijalnog zajedničkog zaduživanja u iznosu od 150 milijardi eura.
Prijedlog zahtjeva potvrdu kvalificirane većine Europskog vijeća, odnosno potporu najmanje 15 od 27 članica Europske unije koje predstavljaju najmanje 65% populacije Europske unije.
Njezin je prijedlog naišao na naizgled svesrdnu potporu Europskog vijeća i glavne struje Europskog parlamenta, ali su pojedina nacionalna zakonodavstva, uključujući u Nizozemskoj, pokazala otpor i zaziranje.
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.