Papa Franjo u nedjelju je tijekom predstavljanja nove enciklike “Fratelli Tutti” (Svi smo braća) rekao da je pandemija koronavirusa posljednja u nizu kriza koje dokazuju da “nevidljiva ruka tržišta” i “trickle-down” ekonomija ne rezultiraju društvenim dobrom koje postuliraju njihovi pobornici.
>>>Užici u seksu i hrani dolaze od Boga: papa Franjo
“Postoje oni koji bi nas željeli natjerati da vjerujemo kako je sloboda tržišta (nakon udara pandemije) dovoljna za osiguranje svega,” napisao je papa uz odbacivanje takvog gledišta. On je denuncirao “tu dogmu neoliberalne vjere” koja poseže za “čarobnim teorijama o ‘prelijevanju’ ili ‘kapanju’ (engl. trickle) … kao jedinim rješenjem za društvene probleme”.
>>>Kraj neoliberalizma i preporod Prosvjetiteljstva nužni za opstanak civilizacije: Stiglitz
Dobra ekonomska politika, dodao je, “omogućuje stvaranje a ne rezanje poslova.”
Carstvo novca
Papa je ocijenio da je čovječanstvo nakon financijske krize u 2007. – 2008. godini propustilo priliku za promjene, te je umjesto zauzdavanja “povećalo slobodu istinski moćnih, koji uvijek pronađu način da pobjegnu bez ogrebotina.”
Društvo se mora suočiti “s razarajućim učincima carstva novca,” rekao je.
Franjo je ponovio prijašnje pozive na redistribuciju bogatstva kako bi se pomoglo najsiromašnijima. “Pravo na privatno vlasništvo može se smatrati samo sekundarnim prirodnim pravom, koje proizlazi iz načela univerzalnog odredišta stvorenih dobara,” rekao je u izjavi zbog koje je kasnije morao reagirati Vatikan kako bi pojasnio da se ona odnosi na osobe s masivnim bogatstvom.
Papa je u enciklici zapisao i da rana vjerovanja kršćanstva – “da ako jednoj osobi nedostaje ono što je nužno za dostojanstven život, to je zato što druga osoba to zadržava” – još uvijek vrijede.
Oni koje posjeduju mnogo bogatstva moraju njime “upravljati za dobro svih”, bogate su nacije svoje bogatstvo dužne podijeliti sa siromašnima, odvagnuo je Franjo upozorivši da navedeno ne treba tumačiti kao predlaganje “autoritarnog ili apstraktnog univerzalizma”.
Papa je bez imenovanja osudio sve političare koji “traže popularnost pobuđivanjem najnižih i najsebičnijih poriva” ili provode politiku “straha i mržnje prema drugim nacijama.”
Uz navedeno, enciklika koju je Franjo potpisao u subotu u Asizu, pokriva teme poput bratstva, imigracije, jaza između bogatih i siromašnih, ekonomskih i socijalnih nepravdi, neravnoteža u zdravstvu ili širenja političke polarizacije u mnogim zemljama.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] “Trickle down”: naširoko osporena ekonomska teorija prema kojoj novac s vrha piramide kapa prema njezinu dnu na koju je nedavno pljucnuo papa Franjo. […]