Sjedinjene Države uspješno su testirale nadzvučno oružje “koje udiše zrak” i putuje pet puta brže od zvuka, izvijestio je u ponedjeljak Pentagon.
Posljednji test nove klase oružja službeno je prvi od 2013. godine i stiže u trenutku kad globalni rivali SAD-a javljaju o razvoju sličnih sposobnosti.
Rusija je u srpnju, predsjedniku Vladimiru Putinu za rođendan, uspješno iskušala scramjet projektil Cirkon koji prema tvrdnjama Kremlja može hitati devet puta brže od zvuka. Putin je rekao da raketni sustav nove generacije nema konkurencije.
>>>Uspješni test moćne scramjet rakete Cirkon ‘dar’ za Putinov rođendan | VIDEO
Američka Agencija za istraživanje naprednih obrambenih projekata (DARPA) u izjavi za javnost navodi da se test “Koncepta nadzvučnog oružja koje udiše zrak” (HAWC) odvio prošloga tjedna.
“Ovo nas dovodi korak bliže prelasku HAWC-a u službeni program koji nudi mogućnosti sljedeće generacije američkoj vojsci,” rekao je Andrew Knoedler, voditelj programa u Uredu za taktičku tehnologiju DARPA-e.
“Najveći prioritet”
Reuters piše da nadzvučno oružje nove generacije putuje gornjim sferama atmosfere brzinama pet puta većima od zvuka ili oko 6,200 kilometara na sat.
>>>DARPA zatražila razvoj nuklearnog pogona za svemirske letjelice | program DRACO
“Raketa, koju je izradila tvrtka Raytheon Technologies, puštena je iz zrakoplova nekoliko sekundi prije nego što je aktiviran njezin scramjet motor Northrop Grummana,” rekli su iz DARPA-e.
“Ministarstvo obrane je nadzvučno oružja i protunadzvučne sposobnosti identificiralo kao najveći tehnički prioritet za našu nacionalnu sigurnost,” rekao je Wes Kremer, predsjednik poslovne jedinice Raytheon’s Missiles & Defense. “Sjedinjene Države i naši saveznici moraju imati sposobnost odvraćanja od upotrebe ovog oružja i sposobnosti da ga poraze,” dodao je.
>>>Ruski nuklearni dron za okidanje radioaktivnog tsunamija nije ‘papirnati tigar’
Raytheon od 2019. godine u suradnji s Northrop Grummanom razvija i proizvodi motore za nadzvučna oružja. Northropova tehnologija scramjet motora koristi veliku brzinu za usisavanje i sabijanje dolaznog zraka prije izgaranja kako bi se omogućio kontinuirani let pri nadzvučnim brzinama.
“HAWC najbolje radi u atmosferi bogatoj kisikom, gdje brzina i upravljivost otežavaju pravovremeno otkrivanje. Ciljeve se mogu pogoditi puno brže od podzvučnih projektila, a (raketa) ima značajnu kinetičku energiju čak i bez eksploziva,” navode iz DARPA-e.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.