PreporučenoTech

‘Pobjeda!’ Zdušna potpora izvješću o programiranom kvarenju i trajnijim proizvodima Biljane Borzan

Europski parlament u četvrtak je usvojio izvješće Biljane Borzan koje, u skladu sa ciljevima zelene tranzicije EU-a, poziva na trajnije proizvode, ukidanje programiranog kvarenja uređaja, širenje mreže za njihov popravak i poboljšanje oznaka o održivosti proizvoda.

>>>Picula, Zovko i Borzan među 100 najutjecajnih eurozastupnika | EU Matrix

Parlament je s 544 glasova ‘za’ i 18 glasova ‘protiv’ usvojio izvješće “Osnaživanje potrošača u zelenoj tranziciji” koje je pripremila SDP-ova eurozastupnica Biljana Borzan. Izvješćem se utvrđuje stajalište parlamenta o direktivi koji bi trebali dovesti do trajnijih proizvoda na tržištu EU-a.

“Pobjeda! Naši građani mi se godinama žale kako im se uređaji kvare odmah po isteku jamstva, što su potvrdila i istraživanja. To je veliki udar na njihove kućne budžete, a frustracija je tim veća ako se sjetimo da zamrzivači ili štednjaci koje su kupile naše majke ili djedovi još uvijek rade. Upravo zato sam se borila za zabranu ugrađenih kvarova, kojima nas industrija primorava da iznova kupujemo nove uređaje. Stupanjem na snagu ovih pravila to će postati protuzakonito!”

Biljana Borzan

Borzan je u raspravi na plenarnoj sjednici u Strasbourgu rekla kako je cilj izvješća učiniti da je industrija “transparentnija, zelenija i okrenuta potrošačima” koji žele proizvode koji “traju duže, manje se kvare i lako popravljaju”. Izvješćem se želi osigurati da nitko ne može prodavati proizvode pod oznakom održivosti ako je to neutemeljeno.

“Kupi, koristi, baci”

Istaknula je kako gotovo 80 posto građana preferira popravak umjesto kupnje novog uređaja, no kako su trenutno rezervni dijelovi preskupi, nema ih ili ne postoji usluga servisa.

>>>Borzan komentirala učestali argument proizvođača s ‘ugrađenim kvarovima’

“Želimo trajne uređaje, kakvi su bili prije, te želimo širenje mreže servisa”, rekla je u izjavi za Hinu, naglasivši kako postoji nelogični raskorak između toga da je tehnologija znatno napredovala, a uređaji traju kraće nego prije te se često kvare odmah nakon isteka garancije.

Hrvatska zastupnica naglašava kako pristup uređajima “kupi, koristi, baci” stvara začarani krug koji je loš za sve osim za industriju. Izvješće poziva i na uvođenje novih oznaka na uređajima – uz obavezno dvogodišnje jamstvo pisalo bi i ono koje nudi proizvođač, čime bi potrošači mogli donositi informiranije odluke.

>>>Borzan: 94.1% građana drži da bi uređaji trebali trajati dulje

“Kako bismo osnažili položaj potrošača, odnosno potaknuli proizvođače na natjecanje kvalitetom uređaja i duljinom garancije, uvodimo obveznu oznaku zajamčene trajnosti uređaja. Na primjer, proizvođač televizora, uz obveznu 2-godišnju zakonsku garanciju, daje dodatne 2 godine komercijalne garancije trajnosti. Na pakiranju njegovog proizvoda će stajati oznaka “2 + 2”. Kupac će tako u trgovini moći lako i brzo usporediti koji proizvodi imaju povoljniju oznaku, odnosno koji proizvođač dulje jamči za svoje uređaje”, objasnila je hrvatska europarlamentarka.

“Svatko od nas zna koliko je frustrirajuće kada želite popraviti neki uređaj za koji ste izdvojili dobar dio kućnog budžeta, ali ne možete jer je rezervni dio preskup ili ga nema na tržištu. Nekada smo mogli bateriju na mobitelu vrlo jeftino sami zamijeniti, a danas je ona ukopana duboko u uređaj. Došli smo do točke kad je trošak zamjene baterije na mobitelu neisplativ u odnosu na cijenu novog uređaja. Zato smo osigurali da potrošač u trenutku kupnje zna koliko je uređaj popravljiv, te da rezervni dijelovi budu dostupni i cjenovno pristupačni.”

Biljana Borzan
Programirano kvarenje uređaja

U izvješću se zabranjuje i programirano kvarenje uređaja, te se skida odgovornost s potrošača da mora dokazati kako je industrija imala tu namjeru.

Izvješćem se predviđaju i nove oznake zelene održivosti jer je trenutno na tržištu “džungla” takvih oznaka koje su često neutemeljene – zastupnica je navela primjere kad tvrtka ima zaposlenog svog certifikatora. Istaknula je kako proizvođači danas dobro znaju da potrošači imaju zelenu svijest, pa time manipuliraju, što bi se trebalo dokinuti novim oznakama.

>>>Europljani kroz godinu bace do 57 milijuna tona hrane | Eurostat

Predloženi novi propisi ne bi zaobilazili proizvođače iz trećih zemalja koji bez usklađivanja s njima neće moći ući na europsko tržište.

Biljana Borzan tijekom usvajanja izvješća; Foto: Mathieu Cugnot/EP

“Ljudi žele biti odgovorni i dati svoj doprinos”, rekla je. Ovo pitanje jedno je od prvih tema kojima se zastupnica počela baviti prije gotovo deset godina, kad se počela baviti potrošačkim pravima. Borzan naglašava kako je trenutna situacija neodrživa za okoliš te da su krize koje su pogodile svijet osvijestile politiku o nekim stvarima koje je politička grupacija već dugo zagovara, poput poreznih i ekoloških politika, pa ih danas tako zagovara i desna strana Europskog parlamenta, shvaćajući aktualnu neodrživost.

Konačni dogovor u rujnu

Borzan je najavila rekla da bi, nakon potvrde izvješća i pregovaračke pozicije EP-a na plenarnoj sjednici, početkom lipnja trebali početi pregovori s Vijećem EU-a o rokovima i načinima primjene.

“Vijeće EU-a ima izuzetno veliku moć u pregovorima. Vijeće EU-a je definiralo nešto blažu poziciju”, rekla je Borzan na konferenciji za medije početkom svibnja u Zagrebu i dodala da će se u pregovorima nastojati osigurati da potrošači najviše profitiraju od novih propisa.

Konačan dogovor mogao biti postignut u rujnu, ocijenila je SDP-ova europarlamentarka.

Pratite nas na Google vijestima

Grabancijaš/Hina