Poljska i Mađarska u subotu su objavile namjeru zabrane uvoza žitarica iz susjedne Ukrajine citirajući rušenje cijena i zaštitu nacionalnih poljoprivrednika.
>>>Rumunjski poljoprivrednici blokirali granice u prosvjedu protiv uvoza ukrajinskih žitarica
Kijev je neposredno izrazio žaljenje zbog odluke uz poruku da “rješavanje različitih pitanja jednostranim radikalnim akcijama neće ubrzati pozitivo rješenje situacije”.
Kontekst
Europska komisija je unutar svoje svesrdne pomoći Kijevu suočenom s ruskom invazijom privremeno obustavila carine na poljoprivredne proizvode i otvorila kopnene koridore za izvoz ukrajinskih žitarica čiji je uobičajeniji tranzit Crnim morem otežan.
Goleme količine uroda u posljednjim su mjesecima zapljusnule zemlje središnje Europe jer su žitarice uslijed izostanka potražnje i skupljeg prijevoza nagomilane u pojedinim članicama EU-a gdje ruše cijene domaće proizvodnje.
>>>Sinčić upozorio na opstojnost poljoprivrede, pozvao na trenutačni prekid sankcija Rusiji
Sve akutnija situacija prošlog je mjeseca potaknula premijere pet istočnoeuropskih nacija da od Europske komisije zatraže ponovno uvođenje carina na poljoprivredne proizvode poput žitarica, uljarica, jaja, peradi i šećera.
Potpisnici su naveli da je kolateralni damping cijena “bez presedana”.
Politika
Ekscesivna opskrba izaziva i političke nevolje u pogođenim članicama, a osobito u Poljskoj gdje vladajuću stranku Zakon i pravda (PiS) očekuju izbori u neugodnom okolišu gospodarske stagflacije.
“Vlada je danas donijela odluku o uredbi koja zabranjuje ulazak, uvoz žitarica u Poljsku, ali i desetke drugih vrsta hrane (iz Ukrajine),” rekao je na stranačkom skupu lider PiS-a, Jaroslaw Kaczynski.
>>>Hrvatska inicijativa za darivanje novca poljoprivrednicima naišla na plodno tlo
Najavio je da će novi zakon obuhvatiti sve od “žitarica do proizvoda od meda i jako, jako mnogo stvari.”
Ukrajinsko ministarstvo za hranu i poljoprivrednu politiku u reakciji navodi da carine proturječe postojećim bilateralnim sporazumima o izvozu i poziva na razgovore o gorućim pitanjima.
“Razumijemo da su poljski poljoprivrednici u teškoj situaciji, ali naglašavamo da su ukrajinski poljoprivrednici trenutno u najtežoj situaciji,” rekli su iz ministarstva.
Kaczynski je pak podcrtao da dokidanje preferencijalnog statusa ne podrazumijeva promjenu poljske politike prema ratu u Ukrajini. Varšava se uz Sjedinjene Američke Države u dosadašnjem tijeku sukoba pokazala kao jedna od najzdušnijih i najgorljivijih saveznica Kijeva.
>>>Globalni pad, lokalni rast cijena hrane | FAO
“Mi jesmo i ostajemo neizmijenjeni prijatelji i saveznici Ukrajine. Podržavat ćemo ju i podržavamo ju… Ali dužnost je svake države, svake vlasti, dobre vlasti u svakom slučaju, štititi interese svojih građana,” rekao je Kaczynski prema citatu Reutersa.
Nedugo nakon poljske objave, zabranu uvoza i/ili povratak carina u večernjim je satima subote najavila i vlada nacionalističkog mađarskog premijera Viktora Orbana, argumentirajući da bi status quo izazvao ozbiljnu štetu lokalnim poljoprivrednicima.
>>>Rusija hranu koristi kao oružje, moć: von der Leyen
Mađarska nije navela detalje ili rokove za zabranu uvoza žitarica i drugih prehrambenih proizvoda, no izgledno je da će ona nastupiti po isteku aktualnih povlastica s krajem lipnja.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Poljska i Mađarska najavile zabranu uvozu žitarica, poljoprivrednih proizvoda iz… 16/04/2023 […]