Biznis i ekonomijaPreporučeno

Pregled aktualnih cijena zaduživanja, monetarnih politika vodećih središnjih banaka

Središnje banke Sjedinjenih Država, Švedske i Britanije ovog su tjedna redom srezale referentne kamatne stope za financijski sustav iako je epohalna pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u Americi donijela novu i široku dozu nesigurnosti.

Reuters bilježi da monetarnu politiku popušta sedam od 10 središnjih banaka u vodećim gospodarstvima svijeta, dvije će stope zadržati povišenima kroz dulje razdoblje, dok jedna, japanska, steže.

U nastavku pročitajte kako stvari stoje danas, i koji se potezi očekuju u budućnosti.

Švicarska

Švicarska nacionalna banka (SNB) slovi kao perjanica aktualnog ciklusa monetarnog popuštanja, referentna kamatna stopa s ožujkom se spustila s 1.75% na 1.5% da bi danas kotirala na 1%.

Inflacija u Švicarskoj malaksala je brže nego u drugim dijelovima Europe, trenutačna stopa od samo 0.6% tržišta nuka na očekivanja dodatnog popuštanja za četvrt postotnog boda u prosincu.

Gotovo 30% analitičara drži da bi korekcija mogla iznositi i pola postotnog boda.

Krojači monetarne politike SNB-a promišljaju i o povratku negativnim stopama kako bi oslabili švicarski franak čija potencija šteti izvoznicima.

Kanada

Inflacija je ispod 2% popustila i u Kanadi što je upareno s osjetnim usporavanjem gospodarstva tamošnje guvernere natjeralo u golubinje gnijezdo.

Banka Kanade stope postojano hladi od lipnja, nakon posljednjeg vijećanja u listopadu za neočekivanih 0.50%.

Tržišta očekuju još jednu korekciju u prosincu, potencijalno za još pola posto, što bi referentnu kamatnu stopu odredilo na 3.25%.

Švedska

Središnja banka Švedske čije je gospodarstvo s krajem trećeg tromjesečja uronilo u tehničku recesiju u četvrtak je zaduživanje pojeftinila za 50 postotnih bodova, na 2.75%.

Analitičari očekuju nastavak popuštanja u ovoj i idućoj godini, uz procjene da bi se stopa do kraja 2025. mogla smanjiti do 1%.

Novi Zeland

Središnja banka Novog Zelanda u ovotjednom izvješću o financijskoj stabilnosti prepoznaje široku gospodarsku slabost i izgledno je da će stopu trenutno određenu na 4.75% spuštati agresivno. Prva korekcija za 50 postotnih bodova očekuje se ovog mjeseca, uz razumne šanse za još jedan istovjetni potez u veljači.

Europodručje   

Europska središnja banka (ECB) iz sastanka u sastanak hita s popuštanjem, ali je daljnji kurs i tempo neizvjestan uslijed očekivanog povratka inflatornih pritisaka i pobjede Trumpa.

Banka je stope smanjila tri puta uzastopce, na 3.25%. Tržišta očekuje novo sniženje za četvrt postotnog boda u prosincu, ali su iznenađenja u oba smjera moguća, ovisno o procjeni je li veću opasnost predstavlja inflacija ili dolazeći protekcionizam Trumpa.

Dio analitičara i guvernera vjeruje da bi stopu trebalo spustiti niže i brže kako bi se otvorio manevarski prostor, a dio drži da fokus treba ostati na zauzdavanju cijena. Prve procjene o povratku američkog protekcionizma impliciraju carinama uvjetovano propinjanje inflacije, široka remećenja i uglavnom neugodna iznenađenja.

Sjedinjene Države

Federalne rezerve u četvrtak su kamatne stope sasjekle za 25 baznih bodova, na još uvijek visokih 4.75%. Šef središnje banke, Jerome Powell, novinarima je rekao da reizbor Trumpa neće imati kratkoročni utjecaj na monetarnu politiku.

Trump je tijekom prvog mandata propitivao i prozivao Powella, ali je potonji ustrajao na obrani neovisnosti Feda.

Powell je u četvrtak rekao da nema namjeru odstupiti s dužnosti i da Trump nema ovlasti za njegovu smjenu.

Američko gospodarstvo kroz 2024. brodi bolje od drugih dionika G7 skupine, ali bi najavljena politika Trumpa mogla rezultirati inicijalnim šokovima i snaženjem inflatornih pritisaka.

Britanija

Banka Engleske u četvrtak je kamatne stope smanjila za 0.25%, što je tek drugo popuštanje od 2020. godine. Središnjica je signalizirala da će buduće korekcije biti postupne i pažljivo odmjerene uz očekivanja da planirano zaduživanje i potrošnja nove laburističke vlade pretpostavlja snaženje gospodarskog rasta, ali i inflacije.

Norveška

Norveška središnja banka u četvrtak je referentu stopu ostavila na 4.5%, što je najviša razina u posljednjih 16 godina, i signalizirala da će visoko u gnijezdu jastreba ostati do kraja godine, prije “eventualnog” popuštanja u prvom tromjesečju.

Australija

Osokoljenom ostaje i Rezervna banka Australije koja je u utorak stopu zadržala na 4.35% uz procjenu da će tamo ostati još neko vrijeme.

RBA povratak inflacije na ciljanu razinu od 2-3% ne vidi prije 2026. godine.

Japan

Znamenit po ultraopuštenoj monetarnoj politici, Japan je u srpnju šokirao tržišta poskupljenjem novca za 0.25%.

Banka Japana otad drži kurs i mjerka političku krizu nastalu nakon što je vladajuća koalicija na izvanrednim izborima u listopadu izgubila većinu.

Tržišta procjenjuju da je novo stezanje za 25 baznih bodova u siječnju vjerojatnije od njegova izostanka.



Povezane vijesti