FunPreporučeno

Prepolovio se kamen koji je čuvao duh zle lije s devet repova, Tamamo-no-Mae

Čuvari nacionalnog parka Nikko smještenog stotinjak kilometara sjeverno od Tokija u ožujku su uočili da je “ubojiti kamen” (jap. Sessho-seki, wiki) koji prema japanskoj mitologiji u zatočeništvu drži duh zle lisice pukao popola.

Kamen je prije loma na istom mjestu mirovao gotovo 900 godina.

Nitko ne zna što je izazvalo frakturu, no hladni zimski mjeseci možda imaju ulogu u zgodi koja odgovara mučnim vremenima u kojima se snalazimo.

‘Ubojiti kamen, kame ubojice’ raspucao se na pola u Nacionalnom parku Nikko u Japanu, navodno puštajući na slobodu zloduha devetorepe lisice; Foto: Japansko ministarstvo okoliša/Handout via CNN

Svake zime voda je mogla ući u pukotine, smrznuti se i širiti, komentirao je nakon upita CNN-a Nick Kapur, izvanredni profesor povijesti na Sveučilištu Rutgers u Camdenu, New Jersey, dodavši da mnogi odgovor ne nalaze u fizici već u metafizici.

Mitovi i legende

O “ubojitom kamenu” kruže brojni mitovi i legende, među kojima je najraširenije vjerovanje da je u njemu uhvaćen duh Tamamo-no-Mae, lisice s devet repova.

>>>Poljski svećenik ponudio ispriku zbog spaljivanja knjiga o Harryju Potteru, drugih ‘vragolija’

Kapur veli da je u središtu glavne struje predaja umirovljeni car Toba koji je Japanom vladao od 1107. do 1123. godine.

Mit govori da Tamamo-no-Mae ima veliku moć mijenjana oblika, a carevo je oko uhvatila preobrazbom u prekrasnu ženu. Kako se zbližavala s Tobaom tako je on slabio i uhvatio tešku bolest, priča profesor.

Liju je na djelu uhvatio carski astrolog koristeći drevna umijeća, nakon čega je ona pobjegla u divljinu i mijenjala oblike u nastojanju da ostane skrivena. Car je u potjeru poslao samuraje od kojih je jedan strijelom ubio fizičko bivstvo Tamamo-no-Mae, njezin se duh pritom sakrio u kamen.

>>>Prve scene iz mange vrtloga i strave obećavaju jedinstveno i uznemirujuće vizualno iskustvo

Legende govore da je smrt snašla svakog tko bi dodirnuo oblutak, zbog čega je on okićen pridjevom “ubojiti”.

Loše pretkazanje

Yoshiko Okuyama, profesorica japanskih studija na Sveučilištu Hawai’i u Hilu kaže da vjerovanja i mitovi u nadnaravne moći kamena mogu biti inspirirani njegovom jedinstvenom lokacijom. On počiva u blizini nekolicine vulkana čiji su otrovni plinovi kroz stoljeća mogli usmrtiti pokoju životinju ili čovjeka koji bi se našli na lokaciji.

>>>Cvjetnica: papa upozorio na ‘vraga u pandemiji’

Profesorica ističe da je kamen s vremenom postao velika i popularna turistička atrakcija, no ona blijedi u poredbi sa slavom koja prati Tamamo-no-Mae budući da je duh pronašao put do brojnih medija. Lija je u recentno doba protagonist manga i anime adaptacija, u kojima se od zlice sve češće pretvara u heroinu.

“Recentna usvajanja nju ne žele portretirati na ženomrzački način,” rekla je Okuyama.

Mnogi Japanci upoznati s mitovima i legendama drže da je puknuće kamena u kmici pandemije i rata u Ukrajini loš vjesnik. No pojedini drže i da je duh oslobođen kako bi zaustavio nedaće.

“Ako ste raspoloženi ovo prihvatiti negativno, to zacijelo možete, ali ako želite pozitivan spin, možda će nam ovaj lisičji duh biti od pomoći u vrijeme kad nam je pomoć potrebna,” rekao je Kapur.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima