PreporučenoTech

Prihodovni, podatkovni i investicijski trendovi u telekomunikacijama – prvi kvartal | HAKOM

U Hrvatskoj je u prvom tromjesečju 2021. ukupni odlazni promet operatora pokretne javne komunikacijske mreže (telefonski pozivi u mobilnim mrežama) porastao za 6 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Odlazni je promet u fiksnoj telefoniji istovremeno pao za 7 posto, izvijestili su u ponedjeljak iz Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, HAKOM-a.

Na godišnjoj je razini osobito porastao ukupni podatkovni promet, za 26,5 posto. Na mrežama je razmijenjeno 627 petabytea (PB) podataka.

>>>HAKOM začeo javnu dražbu 5G spektra

U roamingu je pak nastavljen trend pada trajanja poziva hrvatskih korisnika u međunarodnim mrežama i stranaca u hrvatskim nacionalnim mrežama, što je rezultat utjecaja pandemije. Hrvatski korisnici u inozemstvu razgovarali su 14,2 posto kraće u odnosu na prva tri mjeseca 2020., a stranci u Hrvatskoj 7,9 posto kraće.

Prihodovni trendovi

Ukupni prihod tržišta elektroničkih komunikacija u prvom je kvartalu bio veći za 3,3 posto na godišnjoj razini. Na tržištima širokopojasnog pristupa internetu prihodi su rasli 9,22 posto, usluzi televizije 3,5 posto, a usluzi najma mreže i vodova 7,7 posto.

Prihodi u telefonskim uslugama putem pokretne i nepokretne mreže u blagom su padu, a sve zbog manje razgovora u roamingu, navode iz HAKOM-a.

>>>Europski novac isporučuje ultrabrzi, 100 Mbit/s net na području Gospića, Otočca i Korenice

Na početku godine je zabilježen blagi pad ukupnih ulaganja, s izuzetkom svjetlovodne pristupne infrastrukture gdje su investicije u prpošnom rastu za 140 posto u odnosu na prvi lanjski kvartal.

42 posto korisnika na oko 30 Mbit/s

U nepokretnoj mreži najveći rast i dalje bilježi broj širokopojasnih priključaka vrlo velikih brzina. U prvom tromjesečju 2021. 17 posto korisnika imalo je pristup internetu s brzinama većim od 100 Mbit/s, a rast generiraju i spomenuti priključci putem svjetlovodne pristupne infrastrukture kojih je oko 12 posto.

>>>Komisija odobrila europsko financiranje širokopojasnog interneta nove generacije u Hrvatskoj

Brzine preko 30 Mbit/s ima oko 42 posto korisnika.

>>>Vlada predstavila četiri cilja, nacionalni plan razvoja širokopojasnog interneta

Ukupan broj korisnika paketa usluga raste, najviše onih s 4D paketima jer migriraju s 3D paketa na 4D pakete da bi ostvarili veće popuste na cjelokupne usluge grupiranjem fiksnih i mobilnih usluga, bilježe u HAKOM-u.


Pratite nas na Google vijestima