Globalna tržišta dionica u petak su nastavila s teškim krvarenjem nakon što je Kina najavila odmazdu i uvođenje recipročnih carina od 34% na svu robu iz Sjedinjenih Američkih Država.
Predsjednik Donald Trump u srijedu je započeo svoj Drugi trgovinski rat i Pekingu povrh postojećih nametnuo dodatne harmice od 34% s čime je kumulativna prosječna stopa na većinu kineskih roba segnula na 76%.
Prvi je plotun u četvrtak prepao investitore i izbrisao 2.4 bilijuna dolara s američkih burzi.
Analitičari su u međuvremenu revidirali očekivanja, uključujući o putanji monetarne politike.
Procjene da će središnje banke na remećenje odgovoriti smanjenjem referentnih kamatnih stopa danas su potopile dionice financijskog sektora kojem pogoduje elevirana cijena novca.
Europski bankarski indeks STOXX 600 na spoznaje je reagirao kolabiranjem za 8.7% te se našao na putu prema najvećem tjednom padu od početka rata u Ukrajini u veljači 2022. godine.
Dionica HSBC-a u takvom se kontekstu povukla za 6.9%, UBS-a za 5.5%, a BNP Paribasa za 8%.
Sličan se scenarij odvija u Japanu uz posrtanje sektora za 8%, i SAD-u gdje je Citigroup izgubio više od 12%, a Bank of America 11%.
Veće nego manje padove trpi i hrpa drugih zajmodavaca.
“Vrlo moguća recesija”
Analitičari su još jednom revidirali i učvrstili rizike od nazadovanja.
JP Morgan je izglede za recesiju u SAD-u i globalno povećao s 40% na 60%.
“Ako se trenutni raspored carina održi, vrlo je moguća recesija u drugom ili trećem kvartalu, kao i tržišni pad,” komentirao je David Bahnsen, glavni direktor za investicije u The Bahnsen Group. “Pitanje je traži li predsjednik Trump neku vrstu odstupanja od ove politike, ako i kada vidimo medvjeđe tržište na burzi.”
Trump je u ožujku signalizirao da bi na putu prema postizanju svojih ciljeva mogao biti “OK” s recesijom, što je također izazvalo korekciju na tržištima.
Grabancijaš/Reuters
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.