Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić ocijenila je u utorak da rast broja oboljelih od koronavirusa u Hrvatskoj ne ide prenaglo, no za uspjeh u borbi protiv epidemije ključna su iduća tri do četiri tjedna.
Markotić je u razgovoru za RTL istaknula da je dobro što u prethodna dva dana nije bilo dvostrukog rasta broja oboljelih, ali ne smijemo se opuštati.
”Ako se uspijemo održati još tri tjedna bez rapidnog rasta, mislim da smo na dobrom putu da budemo među zemljama koje su izvrsno krenule i uspjele održati normalan porast broja oboljelih”, rekla je Markotić.
>>>Ministar Beroš obmanjuje javnost: COVID-19
Smatra kako je dobro da je Hrvatska porast broja oboljelih jako odgodila i on ne ide prenaglo. “Sljedećih nekoliko tjedana je kritično jer se dosta ljudi vratilo sa skijanja i rada u inozemstvu, u Austriji i Sloveniji, a tu je i potres zbog kojega su neki zaboravili na mjere opreza. Tu bi moglo biti novih slučajeva”, kazala je Markotić.
Mogućnost da Hrvatska zadrži umjereni rast broja zaraženih ne bi smjela uljuljkati ljude u lažnu sigurnost, u uvjerenje da više nije opasno.
“Jako je važno kako ćemo se ponašati sljedeća tri do četiri tjedna, da se pridržavamo svih mjera. Svi zajedno možemo pobijediti virus i spriječiti štetu. Sigurna sam da to i želimo”, poručila je Markotić.
Odgoda porasta broja oboljelih = odgoda agresivnog testiranja
Hrvatska testira najmanji broj ludi na milijun stanovnika u Europi i izjave zdravstvenih dužnosnika i djelatnika o “dobrom putu” treba uzeti sa snažnom rezervom.
>>>Hrstić: prva dva oboljela iz Labina još uvijek pozitivna na virus iako 10 dana nemaju simptome
Kod nas je pod mjerama nadzora ili u samoizolaciji više od 20,000 ljudi, dok je s 24. ožujkom, mjesec dana nakon prvog potvrđenog slučaja (25. veljače) ukupno obavljeno tek 3.159 testiranja.
Markotić već tjednima čini moralnu, etičku i logičku pogrešku tvrdnjama da je “dobra” epidemiološka slika i relativno malen broj dnevnih oboljenja rezultat učinkovitosti izvanrednih mjera i zdravstvenog sustava, iako je očito da su brojke u korelaciji sa sramotno pasivnim “post factum” testiranjima za koje ravnateljica ionako drži da su “bez osnove”.
>>>Ne možeš nabacivat da pratiš epidemiološku situaciju ako držiš da su testovi ‘neosnovani’
Hrvatska, dakle, nije odgodila porast oboljelih, već je odgodila agresivno testiranje oboljelih, a broj novopotvrđenih slučajeva raste onom brzinom kojom raste broj provedenih testova.
Inače, ministar zdravstva Vili Beroš i ravnateljica Markotić u svojim javnim istupima odbacuju naputak WHO-a da je “testiranje svakog potencijalnog slučaja model za borbu protiv koronavirusa u Europi.”
Grabancijaš/Hina
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.