Poljoprivrednici u Rostovu, jednoj od najvećih i najizdašnijih ruskih regija po prinosu žitarica, javljaju o nadprosječno dobrom urodu i žetvi pšenice.
>>>Nakon ‘kuge’, osvajanja i rata, stiže glad, nemiri
Rusija već dugo slovi kao najveći svjetski proizvođač i izvoznik pšenice, ali je ove godine osobito blagoslovljena i očekuje rekordne prinose koji će, ukoliko zapadnjačke sankcije dozvole, ublažiti bojazan od gladi u svijetu.
>>>Hrvatska inicijativa za darivanje novca poljoprivrednicima naišla na plodno tlo
“Izgledi za usjeve su dobri,” rekao je Viktor Gončarov, prvi zamjenik regionalnog guvernera, za Reuters.
“Sve je povoljno”
Njegova je procjena da su prinosi pšenice za sada 0,1 do 0,2 tone po hektaru veći nego lani. “Vrijeme, sprema opreme – sve je povoljno.”
>>>Rusija se othrvala zapadnjačkoj ofenzivi na gospodarskoj bojišnici | rat u Ukrajini
Gončarov očekuje ponavljanje ili obaranje prošlogodišnjeg, također rekordnog uroda, kada je žetva rezultirala s 12.7 milijuna tona pšenice, uključujući 11.5 milijuna zimskih nasada.
>>>Rusija uništila jedno od najvećih skladišta hrane u Europi | rat u Ukrajini
Jedna od velikih farmi, Bessergenevskoje, smještena na zapadu Rostova, navodi da je urod ove godine uslijed manjka kiše ugrubo isti kao lani.
Navikli na opstojanje
Zapadnjačke sankcije Rusiji u kontekstu njezine invazije na Ukrajinu zasad nisu utjecale na opskrbu mehanizacije i druge opreme jer poljoprivrednici uglavnom koriste traktore i kombajne domaće proizvodnje.
>>>Zavirite u Putinov ‘ratni kovčeg’
Pojedini dijelovi za uvoznu mehanizaciju postali su skuplji, ali su ih poljoprivrednici uspjeli nabaviti prije početka žetve pa je 99% opreme bilo spremno za radove, rekao je Aleksej Kušnarjov, zamjenik načelnika okruga Zernogradskij u južnom dijelu regije.
>>>Ruski udari na ukrajinsku poljoprivredu snaženje pozicije, suzbijanje konkurencije: Özdemir
“Poljoprivrednici su navikli opstajati u bilo kojim uvjetima, stoga su našli načine (za rješavanje problema i poteškoća). Kako možete vidjeti danas, rad na žetvi napreduje dobro,” rekao je za Reuters pa dodao da je urod bolji od lanjskog.
Impasse na Crnom moru
Ruski prinos i izvoz pšenice ove su godine osobito značajni zbog ratnih okolnosti, dijelom uvjetovanih samoblokadom ukrajinskih luka na Crnom moru.
>>>Kremlj: okidač svjetske prehrambene krize zapadnjačke su sankcije
Kremlj je nakon pregovora s Turskom rekao da neće ometati izvoz ukrajinskih žitarica, no podmorje i koridori prema ključnim lukama, uključujući Odesu, ostaju načičkani podvodnim minama koje Kijev ne želi ukloniti uslijed bojazni da bi otvorio put ruskom desantu.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Ukrajina je osnažila prognozu uroda i sjetve žitarica za 2022. godinu sa 60 milijuna na 65 do 75 milijuna tona. Rekordna žetva zabilježena je i u Rusiji. […]