PreporučenoTech

Sarajevo među svjetskim prvacima nečiste atmosfere | IQAir

Kvaliteta zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine ovih je dana toliko loša da ljudi nose maske.

Shodno navedenom, švicarska tvrtka IQAir specijalizirana za mjerenje kakvoće zraka u srijedu je atmosferu u Sarajevu stavila u “izrazito nezdravu” kategoriju.

Indeks kvalitete zraka (AQI) određen je na rekordnih 301.

Euronews bilježi da je vrijednost prijestolnicu inaugurirala u najzagađeniji grad svijeta, na drugom je mjestu bio indijski grad Kolkata.

Sarajevo; Foto: Misael Silvera

Problemi s kakvoćom zraku u BiH nisu novi. WHO je u 2020. naveo da je tamošnja atmosferska nečist ponajveće u Europi, što uključuje i pojedina, izrazito depresivna područja Poljske.

Polutanti

Situacija se pritom postojano pogoršava, u posljednjem desetljeću emisije i onečišćenja u prosjeku su rasli do 3% godišnje.

Glavni čimbenici onečišćenja u glavnom gradu su visokogradnja koja priječi protok zraka, vremešna vozila i rastuća ovisnost o grijanju na ugljen.

Lokalne vlasti prepoznaju poraznu situaciju i poduzimaju korektivne mjere, uključujući korištenje europskog novca za postupno poboljšanje javnog prijevoza i povećanje broja energetski učinkovitih zgrada.

Sarajevo uživa veliku potporu paneuropske administracije i jedan je o 100 gradova kojima EU pomaže u postizanju nulte emisije do kraja tekućeg desetljeća.

Bruxelles trenutno razvija akcijske i investicijske planove za klimatsku neutralnost u svim sektorima, uključujući energiju i promet, kroz proces koji uključuje privatni sektor, građane i istraživačke organizacije.

Prema procjenama Svjetske banke u BiH zbog izloženosti nečistim česticama svake godine prerano umre oko 3.300 ljudi, što je 9% ukupnog godišnjeg mortaliteta.

Oko 16% ovog zdravstvenog tereta nose Sarajevo i sjeverozapadni grad Banja Luka.