Njemački kancelar Olaf Scholz ne vidi mogućnost neposrednog uzdizanja Ukrajine u NATO jer zemlje u ratu “nedvosmisleno ne mogu postati članicom” Saveza.
“Donijeli smo odluku u Washingtonu i u Vilniusu, ocrtavajući izglede. Ali ja vjerujem da trenutno nema potrebe za novim odlukama povrh onih koje već postoje,” rekao je kancelar u četvrtak u talk-showu ZDF televizije.
Scholz je ponovio da nacije u aktivnom vojnom sukobu definitivno ne mogu postati članice NATO-a “oko čega se svi slažu”.
Uporište za njegovo gledište je članak 5. Sjevernoatlantskog ugovora koji postulira da napad na jednu članicu podrazumijeva aktivaciju i odgovor čitavog Saveza.
Kancelar je rekao da kršenje međunarodnog prava zahtjeva posebno djelovanje, uključujući održavanje obrambenih sposobnosti Ukrajine, ali i sprječavanje daljnje eskalacije sukoba u rat između Rusije i NATO-a.
“To je moja odgovornost i to je nešto što jasno razumijem. Neću promijeniti svoj stav, i sebi neću dozvoliti da me se pokoleba,” rekao je Scholz prema citatu ukrajinske državne izvještajne agencije Ukrinform.
Ponovio je i odlučnost da Kijevu uskrati korištenje njemačkih krstarećih raketa Taurus i drugog oružja koje može voditi prema eskalaciji.
“Moje je mišljenje nedvosmisleno: Mislim da bi to bilo pogrešno,” rekao je.
Mirovni pregovori
Scholz je još jednom odbacio primjedbe da Njemačka u poredbi s drugim zemljama ne čini dovoljno za Ukrajinu.
Podsjetio je da njegova zemlja pruža više smrtonosne i druge pomoći od svih ostalih europskih nacija združeno i podcrtao ulogu Berlina u promicanju 50 milijardi eura vrijednog zajma za Kijev koji će se otplatiti prinosima od zamrznute ruske imovine.
Kancelar je opetovao i gledište da je vrijeme za traženje rješenja kroz mirovne pregovore koji uključuju Rusiju.
Politico je u prije u tjednu citirao izvore iz NATO-a prema kojima se neposrednom uzdizanju Ukrajine u Savez protivi najmanje sedam članica.
Uz Washington i Berlin zaziranje pokazuju Belgija, Mađarska, Slovačka, Slovenija i Španjolska.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.