Jedno od najuobičajenijih umjetnih sladila sljedećeg će mjeseca biti proglašenog potencijalno kancerogenim od strane vodećeg svjetskog tijela za zdravlje, doznao je u četvrtak Reuters od dva izvora upoznata s postupkom.
Aspartam, sladilo naširoko korišteno u dijetalnim pićima Coca-Cole, Mars Extra žvakaćim gumama i drugim proizvodima u srpnju će prvi put biti klasificiran kao “potencijalni kancerogen za ljude”.
>>>Nizozemska zabranjuje otrovne i kancerogene plinove u unutarnjoj plovidbi
Izvori su rekli da je Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) odluku donijela prije ovog mjeseca nakon sastanka s grupom vanjskih stručnjaka i s namjerom da dionike potakne na daljnja istraživanja i utvrđivanje činjenica.
IARC u proglasu neće ponuditi gledišta o količini aspartama koja ugrožava zdravlje jer je to u nadležnosti odvojenih stručnih vijeća Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) – Zajedničkog stručnog odbora WHO-a i Organizacije za hranu i poljoprivredu za prehrambene aditive (JECFA) te nacionalnih regulatora.
Reuters podsjeća da su slični proglasi IARC-a za različite tvari u prošlosti izazvali zabrinutost potrošača, inicirali tužbe i osnažili pritisak na proizvođače da pronađu alternative.
>>>‘Iznimno dobra vijest’: žustra šetnja čuva zdravlje, produljuje život
Očekuje se da će JECFA, koji vodi zasebnu istragu, svoje zaključke i otkrića objaviti 14. srpnja, istog dana kada i IARC.
Prvi korak
JECFA je aspartam klasificirao sigurnim za konzumaciju u 1981. godini. Prema aktualnim smjernicama, osoba bi, ovisno o količini sladila u piću, morala popiti između 12 i 36 limenki dnevno da bi to imalo utjecaj na njezino zdravlje.
Takvo su gledište naširoko preslikali nacionalni regulatori.
Glasnogovornik IARC-a kaže da su nova otkrića i zaključci IARC-a i JECFA, povjerljiva do trenutka objave, “komplementarna”.
>>>Komisija propisala nove najviše dopuštene količine arsena u hrani
Zaključak IARC-a pritom predstavlja “prvi temeljni korak u razumijevanju kancerogenosti” sladila.
Povjerenstvo za aditive “provodi procjenu rizika, koja određuje vjerojatnost da će se određena vrsta štete (npr. rak) pojaviti pod određenim uvjetima i razinama izloženosti.”
Slatka mizerija
Aspartam je prijeporan otkad je u 1974. osvojio inicijalno odobrenje američke Agencije za hranu i lijekove (FDA).
Nebrojeni znanstvenici i aktivisti desetljećima su osporavali postupak odobrenja, uz tvrdnje da je on rezultat duboke korupcije, sukoba interesa i moralnog propadanja.
Jedan od učestalih i postojanih navoda je da tvar uslijed dugotrajne upotrebe u velikim količinama rezultira tumorom mozga.
>>>Lijekovi s kodeinom i ibuprofenom mogu izazvati ozbiljno oštećenje bubrega, smrt | HALMED
Među ključnim dionicima lobiranja i promicanja aspartama je pokojni Državni tajnik Sjedinjenih Država, Donald Rumsfeld.
Aspartam je i predmet dokumentarnog filma Sweet Misery: A Poisoned World (Slatka bijeda: otrovani svijet) iz 2004. godine u kojem su navedeni i nenavedeni detalji protkani svjedočanstvima osoba čije je zdravlje narušeno korištenjem sladila.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.