Američka tržišta dionica u petak su naširoko propala nakon što je slabije od očekivanog izvješće o tržištu rada okinulo bojazan od “tvrdog prizemljenja” i recesije.
Nasdaq, na kojem se trguje dionicama tehnoloških prvaka, dan je zaključio u “korekciji”, odnosno s padom dubljim od 10% u poredbi s vrhuncem zabilježenim u srpnju.
Repozicioniranje je u petak okinulo Ministarstvo rada Sjedinjenih Država podatkom da je prošlog mjeseca stvoreno 114.000 nepoljoprivrednih radnih mjesta, u poredbi sa 175.000 u očekivanjima analitičara.
Izvješće je osnažilo brige da gospodarstvo usporava brže od procjena Federalnih rezervi (Fed) koje su u srijedu propustile priliku za smanjenje kamatnih stopa u financijskom sustavu.
Očekivanja da će Fed monetarnu politiku u rujnu opustiti za 50 baznih bodova (0.5%) kroz dan su porasla s 22% na 69.5%.
“Brojka o poslovima očito je veliki naslov, ali čini se da smo barem službeno ušli u racionalan svijet u kojem se loše ekonomske vijesti čitaju kao loše, a ne kao dobre,” komentirao je Lamar Villere, portfeljski menadžer u Villere & Co. u New Orleansu za Reuters. “Fed će rezati i svi smo se na to nekako prilagodili, to je već ustaljeno. Sada je više kao hej, jesu li predugo čekali? Imamo li recesiju na dlanu?”
Njegov se osvrt na “racionalnost” odnosi na navadu američkih burzi da lošu situaciju na tržištu rada poprate rastom u očekivanju jeftinog novca, “euforija” koja je sada uočljivo izostala.
Okinut je indikator recesije
Izvori posvećeni biznisu i gospodarstvu, u petak naglašavaju da su srpanjski podaci o tržištu rada okinuli takozvano “Sahm pravilo” koje je na temelju povijesnih podataka definirala bivša ekonomistica Federalnih rezervi Claudia Sahm.
Njezin aksiom postulira da recesija počinje kada tromjesečna stopa nezaposlenosti poraste za pola postotnog boda ili više u poredbi s najnižom razinom zabilježenom u prijašnjih 12 mjeseci.
SAD s ispunjenjem navedenog uvjeta koketira od studenoga 2023. godine.
Stopa nezaposlenosti u srpnju je skočila na 4.3%, s 4.1% u lipnju
Na uzbunu su zazvonili i drugi uobičajeni indikatori. Vrijednost dionica Amazona i Intela u petak se urušila za 8.79% i 26.06%, što je izazvalo širi pritisak i spomenutu korekciju Nasdaqa.
Nasdaq i Russell 2000, još jedan značajan, odnosno indikativan indeks koji prati kotaciju dionica malih i srednjih poduzeća, u posljednja su dva dana iskusili najveća poniranja od pandemijom bolesti COVID-19 označenog lipnja 2022. godine.
U totalu američke burze u vikend ulaze s gubicima od oko 2.9 bilijuna dolara.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.