Europska komisija u petak je potvrdila rebrendiranje plana o militarizaciji Europske unije “ReArm Europe” (engl. ponovno naoružavanje Europe) nakon što su nacionalni lideri Italije i Španjolske rekli da pojam ima negativne konotacije i donosi rizik od otuđenja građana.
Agenda epohalnog naoružavanja EU-a bit će preimenovana u “Spremnost 2030.” (engl. Readiness 2030) u referenci na godinu u kojoj će, prema procjeni izvršnog tijela, političkih jastrebova i lobista vojne industrije, Rusija imati sposobnosti za lansiranje napada na EU ili neku od članica NATO-a, odnosno za okidanje Trećeg svjetskog rata.
“Osjetljivi smo na činjenicu da naziv kao takav može izazvati osjetljivost u nekim državama članicama pa je to nešto što, naravno, slušamo,” izjavila je u petak poslijepodne glavna glasnogovornica Komisije, Paula Pinho, prema citatu AFP-a.
“Ako to otežava prenošenje poruke svim građanima u EU o potrebi poduzimanja ovih mjera, onda smo svi spremni ne samo slušati nego i odražavati to u načinu na koji o tome komuniciramo,” dodala je naglašavajući da promjenu treba “sagledati u kontekstu sažimanja šireg opsega” i da će “ciljevi ostati isti”.
“Klima straha i tjeskobe”
Većina građana, trezvenih i/ili neovisnih analitičara drži da je naracija o Trećem svjetskom ratu neuvjerljiva i u skladu sa strategijom straha i napetosti (wiki) kakvu primjenjuju fašistički i autoritarni režimi da bi progurali nepopularne reforme i politike ili uskratili građanske slobode.
Dobra ilustracija za navedeno je reakcija Francuza, čiji je predsjednik Emmanuel Macron jedan od nacionalnih pionira militarizacije, na najavu ljetne brošure o opstanku u slučaju rata ili bilo kakve krize.
“Kao što možete zamisliti, najava distribucije priručnika za preživljavanje izazvala je kritike na internetu, a mnogi je nazivaju bacanjem novca, neki je uspoređuju s brošurama o hladnom ratu, a drugi pišu: ‘Prestanite stvarati klimu straha i tjeskobe,'” napisao je u rezimeu dojmova portal Euronews.
Komisija je pronašla i prigodnu nomenklaturu za program zaduživanja u iznosu od 150 milijardi eura u svrhu kupnje oružja i širenja vojne infrastrukture. Instrument je kršten kao “SAFE” (engl. siguran/sigurnost).
Izvršno tijelo traži i izmjene i/ili zaobilaženje fiskalnih pravila EU-a koje bi članicama omogućilo da za vojno-industrijski kompleks izdvoje do 650 milijardi eura.
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.