Tech

Sud EU-a oslobodio YouTube od izravne krivnje za ilegalni sadržaj koji plasiraju korisnici

Sud Europske unije (ECJ) u četvrtak je rekao da YouTube u vlasništvu Googlea i druge platforme nisu odgovorni za kršenje autorskih prava za sadržaj koja korisnici prenesu na svoje platforme pod određenim uvjetima.

Ovaj slučaj posljednji je razvoj događaja u dugogodišnjoj borbi između europske kreativne industrije i mrežnih platformi, dok prvi od drugih traže kompenzaciju ili djelovanje za neovlašteno korištenje sadržaja kada se prenosi na platforme.

>>>YouTube vlasnicima autorskih prava ne treba otkriti detaljne informacije o ‘piratima’: CJEU

YouTube se našao na optuženičkoj klupi nakon što je Frank Peterson, glazbeni producent, tužio YouTube i Google u Njemačkoj zbog toga što su korisnici mreže 2008. godine prenijeli nekoliko fonograma na koja on polaže autorska prava.

U drugom slučaju, producentska kuća Elsevier u Njemačkoj tužila je Cyando, servis koji pruža usluge čuvanja podataka, nakon što su njegovi korisnici prenijeli nekoliko Elsevierovih djela na svoju platformu Uploaded 2013. godine bez odobrenja Elseviera.

>>>Sud EU-a poništio odluku EK o nezakonitoj državnoj pomoći Appleu, Irska popušila 13 milijardi eura

Njemački sud naknadno je zatražio savjet od Europskog suda, koji je u utorak donio presudu u oba slučaja.

“Trenutno je slučaj da operateri internetskih platformi u načelu sami ne komuniciraju s javnošću o sadržaju koji je zaštićen autorskim pravima, a koji su ilegalno objavili korisnici tih platformi”, rekao je Sud EU-a.

“Međutim, ti operateri stvaraju takvu komunikaciju u kršenju autorskih prava kad, ne samo tako što čine te platforme dostupnima, nego i omogućuju da javnost ima pristup takvom sadržaju”, rekli su suci.

Radi se o slučajevima C-682/18 YouTube i C-683/18 Cyando.