Biznis i ekonomijaPreporučeno

Tavares upozorio na posljedice carinskog rata s Kinom, ‘darvinističko razdoblje’ za autoindustriju

Carlos Tavares, izvršni direktor koncerna Stellantis , u intervjuu je rekao da očekuje povijesnu bitku s kineskim rivalima na europskom tržištu električnih vozila i upozorio da će odmjeravanje imati ozbiljne posljedice po radna mjesta i proizvodnju.

Njegova promišljanja stižu uslijed trgovinskih napetosti između Kine, Sjedinjenih Američkih Država i Europe.

Suočen s izborima, američki predsjednik Joe Biden ovog je mjeseca najavio široku lepezu carina na kineske proizvode, uključujući do 100% na uvoz električnih automobila, povezanih komponenti i sirovina.

Europska komisija promišlja o sličnom činu protekcionizma.

Obje administracije citiraju nepoštene trgovačke prakse i/ili državne potpore.

Komisije će odluku objaviti 5. lipnja, Kina je rekla da će svaka mjera rezultirati primjerenom protumjerom.

“Velika zamka”

Tavares je u takvom kontekstu upozorio da uvođenje carina na uvoz kineskih vozila predstavlja “veliku zamku za zemlje koje se otisnu tim putem” i da neće spriječiti restrukturiranje nužno za postizanje konkurentnosti na svjetskim tržištima.

“Kada se borite protiv konkurencije kako biste apsorbirali 30% prednosti u troškovnoj konkurentnosti u korist Kineza, postoje društvene posljedice. Ali vlade, vlade Europe, ne žele se sada suočiti s tom zbiljom,” rekao je u intervjuu za Reuters.

Odvagnuo je da će carine samo pospješiti inflaciju u regijama gdje su nametnute, utjecati na prodaju i proizvodnju.

“Mi ne govorimo o darvinističkom razdoblju, mi smo u njemu,” naveo je i dodao da će cjenovna bitka s azijskim rivalima biti “izrazito teška”.

“To neće biti lagano za dilere. To neće biti lagano za dobavljače. To neće biti lagano za proizvođače izvornih rezervnih dijelova. Kao što znamo u Europi svi govore o potrebi za promjenama, ali samo dotad dok se one odnose na nekog drugog.”

Reuters piše da su kineski proizvođači ove godine na putu da u Europi pronađu kupce za 1.5 milijun vozila, što odgovara tržišnom udjelu od 10%.

Tavares je rekao da takva količina odgovora proizvodnji 10 velikih tvornica.

“Ako dopustimo da udjel kineskih proizvođača izvornih rezervnih dijelova poraste … tada je očito da ćete stvoriti višak kapaciteta, osim ako ne krenete u borbu s konkurencijom.”

Direktor je izjavio i da uprava i izvršni ljudi koncerna svoja promišljanja o izazovima dijele s europskim sindikatima i radnicima.

“Uglavnom se slažu s nama u shvaćanju rizika s kojim se suočavamo i kako bismo trebali proći kroz to razdoblje.”

Zanimljiv, dublji uvid u izazove i “kineski udar” na europsku autoindustriju u siječnju je objavljen u Ekonomskom labu Velimira Šonje.  

Ako ih ne možeš pobijediti…

Stellantis je najavio da će s rujnom na europskom tržištu ponuditi vozila izrađena u suradnji sa svojim kineskim partnerom Leapmotor.

Koncern drži da će zajednički poduhvat i partnerstvo, prvo takve vrste između zapadnjačkog i kineskog proizvođača automobila izvan Kine, francusko-talijanskoj grupi pomoći da ponudi budget vozila.

“Pokušat ćemo i sami biti Kinezi, što znači da umjesto da budemo isključivo obrambeni vis-à-vis kineske ofenzive, želimo biti dio kineske ofenzive,” rekao je o strategiji Tavares.



Povezane vijesti