Međunarodna agencija za energiju (IEA) u ponedjeljak je objavila očekivanja o padu potražnje za prirodnim plinom u Europi.
Agencija je ocijenila da će postojano visoke cijene pospješiti potražnju i konkurentnost ugljena.
>>>Proizvođači očekuju nastavak snažnog rasta cijena ključnih sirovina | Horváth analiza
Potrošnja plina u Europi lani se povećala za 5.5 posto na 552 milijarde kubnih metara (bcm), no ove godine bi mogla pasti za oko 4.5% na 527 bcm.
Cijene otišle u nebo
“Očekuje se da će proizvodnja električne energije na plin pasti usred snažnog širenja obnovljivih izvora energije, dok visoke cijene plina i dalje opterećuju njegovu konkurentnost u odnosu na proizvodnju na ugljen,” navodi se u izvješću.
>>>Ćorić kudio Tomaševića zbog cijena plina u Zagrebu | VIDEO
Cijene prirodnog plina lani su se u Europi i Aziji vinule u nebo i opetovano obarale povijesne rekorde. Porasla je i cijena ugljena, ali u manjem intenzitetu što ga je učinilo isplativijim za proizvođače i potrošače.
Zelena tranzicija
Na nezahvalna kretanja u Europskoj uniji naveliko utječe politika koju diktira za građane skupa zelena tranzicija uparena sa shemama trgovine ugljikom koje je pod prijetnjom klimatskih promjena razradila Europska komisija.
>>>Europska energetska kriza izjeda proračune, slabi potrošnju i projekcije BDP-a
Ilustracije radi, Petrokemija je u kvartalnom izvješću objavljenom u listopadu prošle godine navela da su cijene plina, naknade za CO2 i slabija potražnja urušili njezinu dobit. Uspoređujući rezultate bez jednokratnih stavki, neto dobit za I.-IX. 2021. iznosila je 71 milijun kuna, u poredbi s 320 milijuna kuna u istom razdoblju godinu prije.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.