Udruga Glas poduzetnika u subotu je u objavi za javnost upozorila na izmjene poreznog zakona koje zahvaćaju društva kapitala i podrazumijevaju “solidarno jamstvo”, odnosno odgovornost članova društva za propuštanje poreznih obveza.
Grabancijaš priopćenje UGP-a prenosi u cijelosti.
Novi udar na slobodno poduzetništvo
Dok građani uživaju u miru blagdanskih dana, iza zatvorenih vrata donose se zakoni koji ozbiljno prijete narušavanju temelja slobodnog tržišta i poduzetničke inicijative u Hrvatskoj. Novi Zakon o izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona, koji predviđa uvođenje osobne odgovornosti članova društava kapitala za porezne obveze njihovih tvrtki, predstavlja ozbiljan udarac ne samo poduzetnicima, već i cijelom gospodarskom sustavu.
Prema izmjenama ovoga Zakona, članovi društava kapitala (j.d.o.o., d.o.o. i d.d.) postaju solidarni jamci za porezne obveze društva, što znači da će njihova osobna imovina biti ugrožena zbog poslovnih poteškoća društva, čak i ako sami nisu izravno odgovorni.
Konkretno, članak 32.a uvodi sljedeće:
- Članovi društva odgovaraju solidarno za nepodnesene porezne prijave, što znači da svaki dioničar ili udjelničar postaje jamac platac za plaćanje poreza
- Jednim poreznim rješenjem utvrđuje se i porezna obveza društva i odgovornost njegovih članova.
- Žalba na ovakvo rješenje ne odgađa izvršenje – država može odmah posegnuti za imovinom vlasnika.
Zašto je ovaj zakon loš za poduzetnike, ali i za ostale građane?
Izmjene Općeg poreznog zakona ozbiljno ugrožavaju osnovni koncept ograničene odgovornosti, koji je temelj društava kapitala poput d.o.o.-a i d.d.-a. Ideja da članovi društva solidarno odgovaraju za porezne obveze tvrtke u slučaju nepodnošenja poreznih prijava ukida razliku između trgovačkih društava i obrta. Ako osobna imovina vlasnika postane podložna naplati dugova tvrtke, postavlja se pitanje zašto uopće postoje društva kapitala.
Još veći problem leži u mogućnosti prisilne naplate poreznih dugova bez odgode, čak i kada je žalba na rješenje u tijeku. To je sporno s ustavnopravnog stajališta jer je riječ o zakonskom propisivanju proboja pravne osobnosti što se kosi s općim načelima d.o.o.-a i d.d.-a. Odgovornost članova za obveze društva je iznimka koja u pravnoj literaturi i praksi gotovo pa ni ne postoji, a ova Izmjena ju sada stavlja kao pravilo.
Ovakav sustav ne samo da ugrožava prava na pravično suđenje, već poduzetnike stavlja u situaciju gdje su njihove osobne financije pod stalnim rizikom zbog administrativnih ili proceduralnih pogrešaka tvrtke. To stvara klimu nesigurnosti koja odbija investitore i otežava poslovanje, osobito malim i srednjim poduzetnicima koji već sada nose najveći teret administrativnih pritisaka. Uz to, svi ostali vjerovnici nekog društva ostaju na milost i nemilost neefikasnog sudstva i malverzacija s izvlačenjem kapitala iz društava.
“Ovo je loš i nadasve demotivirajuć zakon koji dodatno otežava ulazak u rizik zvan poduzetništvo. Neka napokon profunkcionira neefikasno, i da ne kažem, korumpirano pravosuđe kao rak rana našeg društva, a neka se birokrati maknu nama poduzetnicima s grbače izmišljanjem suludih regula!” komentirao je Hrvoje Bujas, član UO UGP-a.
“Investitore i poduzetnike koje nismo otjerali korumpiranim i neefikasnim sudstvom, poteškoćama u naplati potraživanja i provedbi zakona, sada ćemo definitivno otjerati ovim zakonom kojim njihovu privatnu imovinu stavljamo na bubanj da bi se država naplatila,” izjavio je potpredsjednik udruge Bruno Samardžić.
Treba naglasiti da su članovi društva često i građani koji su ulagali u dionice, kao i mirovinski fondovi, stoga će ovakva mjera obeshrabriti svakoga tko razmišlja o ulaganju u dionice. Ovo predstavlja izravan udar na funkcioniranje tržišta kapitala, u kojem sudjeluje značajan broj hrvatskih građana.
Poduzetnici su ključni za stvaranje novih radnih mjesta i gospodarski rast, no nažalost, čini se da je cilj predloženih izmjena eliminirati slobodno poduzetništvo i staviti ga pod apsolutnu kontrolu države. Usvajanjem ovog zakona, Hrvatska riskira gubitak investicija, inovacija i poslovnih inicijativa, dok će gospodarstvo sve više stagnirati pod težinom nepromišljenih odluka.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.