Vatikan je u petak upozorio da je gotovo iscrpio financijske rezerve od prijašnjih donacija s kojima je u posljednjim godinama pokrivao proračunski deficit, pozivajući vjernike da nastave s podrškom Svetoj Stolici.
U manevru prema većoj fiskalnoj i financijskoj transparentnosti “najmanja je država svijeta” objavila proračun za 2021. godinu koji predviđa deficit od oko 50 milijuna eura. Ministar ekonomije pape Franje, velečasni Juan Antonio Guerrero Alves, kaže da je pandemija koronavirusa, uparena s padom prihoda od zatvorenih vatikanskih muzeja i drugih izravnih izvora, doprinijela smanjenju očekivanog priljeva novca za 30%.
>>>Papa denuncirao neoliberalne dogme, ‘trickle-down’ ekonomiju | Fratelli Tutti
Vatikanski erar stoga predviđa proračunske prihode od 213 milijuna eura u 2021., nasuprot 307 milijuna u 2019., posljednjoj godini za koju su dostupni podaci.
Kreposno stezanje remena
Ministar je podcrtao značajne mjere štednje, uključujući radikalno smanjenje službenih putovanja, plaćenih konzultacija, organizacije konferencija, održavanja i popravka nekretnina te u intervjuu za Vatican Media najavio nastavak kreposti, odnosno daljnji rez rashoda za 8% u 2021. godini, a sve s ciljem izbjegavanja otkaza, kojima se Papa protivi.
No, čak i uz rezanje troškova, Vatikan očekuje da će za premošćivanje 50 milijuna deficita ponovno morati posegnuti u rezerve iz Petrove penije koja čuva donacije. Guerrero je potvrdio da je penija u 2019. poslužila za financiranje 27.2 milijuna eura operativnih troškova, procjenjuje se da je u kriznoj 2020. iz rezervi povučeno još 40 milijuna eura, a sličan se iznos očekuje i u tekućoj godini.
>>>Papa: ovo bi moglo biti vrijeme za razmatranje univerzalnog temeljnog dohotka
Sredstva Petrove penije, većinom prikupljena tijekom misa, konkretan su izvor financiranja dobrotvornih aktivnosti Vatikana, ali također služe za održavanje birokracije.
“Ovo posezanje za rezervama Petrove penije u posljednjim godinama znači da se likvidnost fonda iscrpljuje i s trenutnom krizom vrlo je vjerojatno da ćemo u 2022. donekle morati pribjeći imovini APSA-e,” rekao je Guerrero, pozivajući se na središnju banku Vatikana koja upravlja nekretninama i drugom financijskom imovinom Svete Stolice.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.