Biznis i ekonomijaPreporučeno

Vlada se obvezala na dugoročno smanjenje javnog duga | NSFSP

Hrvatski srednjoročni fiskalno-strukturni plan za razdoblje 2025.-2028. jamči da će proračunski manjak i javni dug ostati u dopuštenim okvirima sve do 2038. godine.

Komisija je u utorak u okviru jesenskog paketa europskog semestra objavila svoje ocjene srednjoročnih fiskalnih i strukturnih planova država članica.

Prema revidiranom Okviru za ekonomsko upravljanje EU-a, koji je stupio na snagu u travnju ove godine, države članice dužne su svake jeseni dostaviti Komisiji svoje nacionalne srednjoročne fiskalno-strukturne planove te nacrte proračunskog plana za sljedeću godinu.

Neto-rashodi

U novom okviru ekonomskog upravljanja EU-a kao jedini pokazatelj fiskalne usklađenosti koristi se putanja neto-rashoda.

Neto-rashodi znače rashode opće države, ali bez troškova kamata, diskrecijskih mjera na prihodnoj strani, rashoda za programe EU-a, uključujući sufinanciranje. Također se u neto-rashode ne računaju cikličke fluktuacije u naknadama za nezaposlene.

Hrvatski srednjoročni plan predviđa rast neto-rashoda u 2025. godini za 6,4 posto, 2026. za 4,9 posto, 2027. 4,1 posto i 2028. za 3,7 posto. Prosječno, u te četiri godine rast neto-rashoda trebao bi iznositi 4,8 posto.

Ako se putanja neto-rashoda na koju se Hrvatska u svom planu obvezala ispuni, dug opće države bi se postupno smanjivao s 57,3 posto BDP-a u 2024. na 53,1 posto na kraju razdoblja prilagodbe 2028.

Referentne vrijednosti

U sljedećih 10 godina taj bi se trend nastavio i 2038. godine javni dug bi pao na 49 posto BDP-a. Komisija smatra da provedba Nacionalnog srednjoročnog fiskalno-strukturnog plana za razdoblje 2025.-2028. (NSFSP) osigurava da i 10 godina nakon završetka razdoblja koje pokriva, proračunski manjak i javni dug vjerodostojno ostanu ispod utvrđenih referentnih vrijednosti, to jest ispod 3, odnosno 60 posto BDP-a.

NSFSP obuhvaća razdoblje od 4 godine, a moguće ga je produljiti za dodatne tri godine, što su neke države članice s velikim dugom i proračunskim manjkom i zatražile. Osim fiskalnih ciljeva taj dokument sadrži i reforme i investicije koje je potrebno provesti kako bi se ti ciljevi ostvarili.

Obveza

Kada se NSFSP prihvati u Vijeću EU-a putanja neto-rashoda postaje obvezujuća za državu članicu u razdoblju trajanja toga dokumenta

Na temelju plana putanje rashoda, hrvatski proračunski manjak će se povećati s 2,1  BDP-a posto u 2024. na 2,3 posto u 2025. zatim postupno padati i dosegnuti 1,5 posto 2028. godine. To znači da će u srednjem roku proračunski manjak biti ispod dopuštenih 3 posto BDP-a. Komisija navodi da ni u deset sljedećih godina, dakle do 2038.  proračunski deficit neće prelaziti tri posto BDP-a.

Glavni izazovi i prioriteti

Komisija predlaže Vijeću da pozove Hrvatsku da provede reforme i investicije kojima je cilj riješiti identificirane izazove kao i zajedničke prioritete na razini EU-a te preporuke koje joj je uputila Komisija.

Glavni izazovi i prioriteti su poštena zelena i digitalna tranzicija, društvena i ekonomska otpornost, energetska sigurnost i jačanje obrambenih sposobnosti.

Autor: Slavko Vukadin


Povezane vijesti