Europska središnja banka (ECB) treba ostati usko fokusirana na ciljanje inflacije jer bi šira interpretacija mandata, čak i ako je riječ o uključivanju klimatskih ciljeva, mogla ugroziti njezinu neovisnost, rekao je u četvrtak šef Bundesbanka Jens Weidmann.
Totalno očekivani njemački input stiže nakon što je nova predsjednica ECB-a Christine Lagarde pokazala sklonost razbijanju tabua, otvorila javnu raspravu i započela sveobuhvatnu reviziju strategije, instrumenata i politike možda najznačajnije europske institucije.
>>>Mersch upozorio da tiskanje novca stvara nejednakost, balone na tržištu nekretnina
Jedna od “stranputica” uključuje ideju manje-više direktnog financiranja zelene tranzicije u koordinaciji s Europskom komisijom što bi predstavljalo primjenu Moderne monetarne teorije.
“Široka interpretacija našeg mandata za monetarnu politiku u konačnici bi ugrozila neovisnost, i to potpuno opravdano prema mom mišljenju,” rekao je Weidmann u govoru u njemačkom gradu Freiburgu. “Neovisnost i usko tumačenje mandata idu zajedno.”
Weidmann je dodao da umjesto preuzimanja direktne uloge u borbi protiv klimatskih promjena ECB treba posegnuti za svojim ogrankom za nadzor banaka i iskoristiti dostupne instrumente kako bi zajmodavce potaknuo na sufinanciranje zelene tranzicije. Također je rekao da bi vijeće guvernera utjecaj klimatskih promjena i klimatske politike trebalo uključiti u analize povezane s monetarnom politikom.
>>>Jens Weidman koji je držao kočnicu oporavku priželjkuje mjesto guvernera ECB-a
Europska središnja banka i širi dionici njezin jedinstveni mandat propituju kroz čitavu povijest institucije. Njemačka je osobito kruta i nesklona promjenama. Mandat ECB-a podrazumijeva isključivo stabilnost cijena i postizanje ciljane stope inflacije od blizu ali ispod 2%. S druge strane bare, Fed ima dvojni mandat, koji uključuje postizanje pune zaposlenosti.
Europska središnja banka je u eri prethodnika Lagarde, guvernera Maria Draghija, zapravo usvojila dvojni mandat, iako nikad izrijekom. U povijesnom rezimeu, Draghi je Nijemce šokirao svojim govorom u Jackson Holeu 2014. godine, kad se otrgnuo skripti, odbacio mjere štednje kao učinkovitu fiskalnu politiku i posvetio nezaposlenosti.
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.