PolitikaPreporučeno

Wikimedia objavila izvješće o ideološkoj okupaciji hrvatske Wikipedije  

Zaklada Wikimedia u studenom je zabranila rad administratoru hrvatske inačice Wikipedije nakon što je prepoznato da je on zajedno s grupom drugih administratora uređivao, iskrivljivao ili krivotvorio sadržaj u skladu sa svojim radikalno desnim svjetonazorom.

Grupa je de facto kontrolirala hrvatsku Wikipediju u razdoblju od 2011. do 2020. godine, naveli su iz Zaklade u izvještaju o istrazi njihova djelovanja objavljenom ranije ovog mjeseca.

>>>Milanović u Jasenovcu: ovdje je ubijeno skoro sto tisuća ljudi, što je jako puno

“Čini se da se ova skupina sastojala od prijatelja iz stvarnog života, ideoloških simpatizera i političkih saveznika,” rekli su iz organizacije nakon što je istraga utvrdila “sustavnu izradu i uređivanje ne-enciklopedijskog sadržaja uz otvoreni povijesni revizionizam i učestalo korištenje upitnih online izvora za portretiranje marginaliziranih gledišta kao političkih ili povijesnih činjenica.”

“Mnogi članci koje su stvorili i uredili članovi ove skupine predstavljaju gledišta koja se podudaraju s političkim i socio-kulturnim pozicijama kakve zagovara slabo povezana skupina hrvatskih radikalnih desnih političkih stranaka i ultrakonzervativnih populističkih pokreta,” odvagnula je Zaklada navodeći sljedeće i druge primjere:

  • Tvrdnja da je Hitler napao Poljsku i započeo Drugi svjetski rat nakon što su Poljaci počinili genocid nad Nijemcima.
  • Redefiniranje koncentracijskih logora iz Drugog svjetskog rata u radne logore.
  • Pokušaj uvođenja neutralnih stavova u članke o Drugom svjetskom ratu i ustašama (hrvatskoj fašističkoj i ultranacionalističkoj organizaciji tijekom Drugog svjetskog rata) koji su sudjelovali u masovnim ubojstvima.
  • Stvaranje pojma “jugokomunizam” za opis navodne zavjere protiv hrvatske nacije od strane članova Jugoslavenske komunističke partije tijekom uključivanja zemlje u sada neaktivnu državu Jugoslaviju.
  • Guranje gledišta da odlučivanje na razini EU-a ugrožava hrvatski suverenitet.
  • Tvrdnje da je EU propagandom prevarila hrvatske građane da se pridruže Europskoj uniji.
  • Korištenje krajnje desnih izvora vijesti za ocrnjivanje lijevih i liberalnih aktivista i političara.
  • Pokušaj uvođenja desničarskih ideoloških teorija poput “dekroatizacije”, “hrvatske tišine” i “detuđmanizacije” u stotine enciklopedijskih članaka.

Spomenuto je tek dio upitnog sadržaja istaknutog u za Hrvate možebitno fascinantnom izvješću o “izigravanju sustava” (WP: GAME) na hrvatskoj inačici Wikipedije koje se prostire preko 61 stranice (.pdf).

“Gaming the system”

Domaća je javnost kroz sporadične medijske napise ili objave na društvenim mrežama u manjem ili većem dijelu upoznata s prijepornim uređivanjem i posljedičnim obezvrjeđivanjem članaka povezanih s hrvatskom poviješću i politikom na hrvatskoj inačici Wikipedije. Napokon, borba protiv ideologijom zaslijepljenih, ili radije oslijepljenih i zatrovanih “urednika” u javnoj se sferi nalazi od najmanje 2013. godine.

Zaklada Wikimedia istragu je pokrenula lani nakon otkrića da su administratori koristili alternativne račune (sockpuppets) kako bi manipulirali razgovorima i unutarnjim administrativnim izborima.

>>>Blackout njemačke Wikipedije: Ne želimo biti oaza u plaćenoj pustinji interneta

Glavni je administrator, zloglasni “Kubura”, dobio globalnu zabranu uređivanja u studenom prošle godine, a kvarne će “urednike” sada zamijeniti novi, navodi se u procjeni koja je 21. lipnja objavljena na Wikipediji uz prigodni rezime i anamnezu ideološke okupacije hrvatske inačice Wikipedije, kao i poziv nepristranim Hrvaticama i Hrvatima da preuzmu kontrolu nad projektom.

Hrvatski je drugi veliki skandal koji je Wikipediju potresao u prošloj godini. Zaklada je u rujnu 2020. godine otkrila i zabranila djelovanje tvrtke za odnose s javnošću koja je kroz mrežu marionetskih, sockpuppet računa, kreirala i/ili izmjenjivala sadržaj na zahtjev svojih klijenata.

Inače, “izigravanje sustava” kakvo je uočeno u hrvatskoj inačici Wikipedije, ponajviše je u uočljivo u enciklopedijskim bilješkama o napadu od 11. rujna. Način na koji se manipulira s tim sadržajem pritom je prilično transparentan i zabilježen na više od 66 arhiviranih stranica “razgovora”.

Pratite nas na Google vijestima