Predsjednik Volodimir Zelenskij u srijedu je rekao da je napredak ukrajinske protuofenzive protiv ruskih snaga “sporiji od priželjkivanog” i da će Kijev odoljeti savezničkim pritiscima da se on ubrza.
“Neki ljudi vjeruju da je ovo holivudski film i očekuju rezultate odmah. Nije tako,” rekao je u intervjuu za BBC.
“U pitanju su ljudski životi,” dodao je.
Njegov ruski kolega Vladimir Putin istovremeno je rekao da Moskva promatra “zatišje” ukrajinske protuofenzive koja je službeno započela 4. lipnja.
Iako Kijev još uvijek ima ponešto napadačkog potencijala, on razumije “da nema šanse”, izjavio je Putin u televizijskom obraćanju naciji.
Ukrajina je u osamnaest dana vratila kontrolu nad osam sela u nastojanju da udari klin i otvori put prema Azovskom moru, no čak i najsnažniji pobornici posredničkog rata drže da je proboj skroman.
Uočljiva je i rastuća disonanca između ukrajinskih i zapadnjačkih i ruskih i proruskih izvještaja s bojišnice. Iako pojedini mediji govore da su gubici teški za obje strane, Putin je ukrajinski protuudar karakterizirao kao “tragediju”.
“Svjedočimo značajnim gubicima među vojnicima ukrajinskog režima,” rekao je. “Poznato je da je omjer gubitaka u napadačkim operacijama 3 prema 1. To je uobičajeni omjer, ali u ovom slučaju, on je dobro iznad uobičajenih parametara. Neću sada iznositi brojke, ali one su nevjerojatne.”
>>>Ukrajinci u protuofenzivi gube dugotrajne položaje u smjeru Limana i Bahmuta
On je nekoliko dana kasnije, tijekom razgovora s ratnim dopisnicima i vojnim blogerima, postavio i zagonetno pitanje: “Da se vratimo u Kijev ili ne?”
Službeni ruski izvori, ministarstvo obrane i državna izvještajna agencija TASS, u međuvremenu postojano tvrde da su svi ukrajinski pokušaji proboja slomljeni uz veliki danak za napadače.
Vjeruje se da je Kijev za protuofenzivu formirao 12 brigada s tisućama vojnika u svakoj, od kojih se većina još nije uključila u borbu.
Autonomija u odlučivanju
Analitičari i komentatori podcrtavaju da je Kijev još na desetke kilometara udaljen od ruskih fortifikacija koje su očvrsnule kroz desetljeće građanskog rata, odnosno da se Ukrajinci troše daleko od ključnih i odlučujućih obrambenih linija.
>>>Ruski zastupnik: ukrajinska protuofenziva mogla bi završiti u tri tjedna
Zelenskij je u intervjuu za BBC rekao da operacija zastaje jer su ruske snage posijale mine preko 200.000 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija.
“Što god neki željeli, uključujući i pokušaje pritiska na nas, uz dužno štovanje, mi ćemo napredovati na bojnom polju onako kako smatramo da je najbolje,” rekao je.
Njegov intervjuu za britanski javni informativni servis koincidira s velikom donatorskom konferencijom na kojoj će saveznici zavjetovati milijarde dolara vojne, humanitarne i gospodarske pomoći s fokusom na poslijeratnu obnovu.
Ukrajinski premijer Denis Šmihalj je izrazio nadu da će novi obrok segnuti do šest milijardi dolara, no građanski otpor daljnjem financiranju posredničkog rata postojano raste širom Zapada i donosi nemir europskim administratorima koje iduće godine očekuju izbori.
>>>Lista zapadnjačkog vojnog hardvera, smrtonosne pomoći za Ukrajinu
SAD i saveznici Ukrajini su već darovali više od 100 milijardi dolara smrtonosne i druge pomoći, uključujući stotine tenkova i oklopnih vozila od kojih je dio izgubljen u prvim danima protuofenzivnog djelovanja.
Reuters piše da pojedini pobornici Ukrajine sada brinu da će Kijev u dolazećim tjednima morati pokazati impresivne rezultate na bojišnici ili riskirati pad političke potpore na Zapadu.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.