Ženevski kanton i Ženeva, drugi grad po veličini u Švicarskoj, uvode minimalnu plaću od 23 švicarska franka po satu (162 kune), što znači da će radnici za 41-satni radni tjedan ugrubo dobiti najmanje 3772 franka ili oko 26,513 kuna.
Minimalac je još jedan rezultat direktne demokracije i referenduma održanih zadnje nedjelje u rujnu, za njegovo je uvođenje glasalo gotovo dvije trećine kantona.
>>>Švicarski građani podijeljeni oko nabave borbenih zrakoplova | referendum
Inicijator referendumskog pitanja, Groupement Transfrontalier Européen koji zastupa interese švicarskih i francuskih radnika čiji posao podrazumijeva prelazak granice, na službenim je stranicama naveo da će iznos biti primijenjen već ovog mjeseca.
Građani su uvođenje minimalne plaće odbacili u 2011. i 2014. godini, no čini se da je pandemija koronavirusa dodatno podcrtale probleme sa siromaštvom, piše CNBC citirajući izvješća o tisućama ljudi ispred pučkih kuhinja.
Iako navedeni iznos u Hrvatskoj može zvučati nadrealno i bajkovito, Ženeva je izrazito skupo mjesto za život te prema posljednjem izvješću konzultantske tvrtke Mercer trenutno slovi kao deveti među najskupljim gradovima svijeta.
>>>Švicarska: direktna demokracija ukinula posebni porezni status za 24 tisuće stranih kompanija
Michel Charrat, predsjednik Groupement Transfrontalier Européen, za Guardian je rekao da glas za uvođenje minimalca predstavlja “znak solidarnosti” sa siromašnijim stanovništvom kantona.
“Covid je pokazao da određeni dio švicarskog stanovništva ne može živjeti u Ženevi,” rekao je.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.