Suočena s prekidom opskrbe ruskog prirodnog plina Italija planira hladnu zimu za građane i biznise u nastojanju da umanji rizik od totalne nestašice i prisilnog smrzavanja u prvim mjesecima 2023. godine.
>>>Cijena uvoza energenata u Italiji u 2022. udvostručena na 100 milijardi eura
Italija je prije rata u Ukrajini uvozom iz Rusije namirivala oko 40% svojih potreba za plinom i, poput drugih članica Europske unije, u posljednjim mjesecima frenetično traži alternative.
>>>Ljevica i desnica priredile velebni prosvjed protiv politika NATO-a i EU-a u Pragu
Vlada je u utorak najavila da će grijanje skratiti za jedan sat dnevno a visinu temperature u gradskim stanovima i drugim javnim zgradama regulirati na 19 Celzija, stupanj manje nego u planu usvojenom prije prošlotjednog prekida opskrbe Sjevernim tokom 1.
Industrijski će prostori i postrojenja biti 2 stupnja hladniji.
Rim je također poveo pregovore s industrijskim lobijem Confindustria tražeći veće dobrovoljne uštede.
>>>Najavljenim povećanjem cijena šokirani Škoti spalili račune za energiju | VIDEO
Vlasti se ufaju da će mjere štednje potrošnju plina u razdoblju od kolovoza do ožujka smanjiti za 3,2 milijarde kubičnih metara, još bi 2,1 milijardi kubičnih metara trebalo biti ušteđeno korištenjem alternativnih izvora za proizvodnju električne energije.
Potonje projekcije predviđaju snaženje proizvodnje u postojećim elektranama na naftu i ugljen.
Pregršt predstavljenih mjera potrošnju bi trebao smanjiti za najmanje 8.2 milijarde kubičnih metara plina, ili oko 15%, što je u skladu s širim planovima i ciljevima Europske komisije.
>>>Vlasti se pribojavaju ‘zime gnjeva’ u Njemačkoj
Italija je početkom rujna izvijestila da su njezini spremnici plina popunjeni na 83%.
Iako redukcije i mjere štednje još nisu počele, građani su već započeli s javnim negodovanjem, prosvjedima i spaljivanjem računa.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.