PolitikaPreporučeno

Značajno snaženje testiranja, osam umrlih u 24 sata: sažetak 19. travnja  

U Hrvatskoj je od jučer potvrđeno 39 novih bolesnika zaraženih koronavirusom, a osam ih je umrlo, izvijestio je u nedjelju Nacionalni stožer Civilne zaštite koji je donio odluke o produljivanju trajanja još četiri mjere.

“U proteklom 24-satnom razdoblju imamo 39 novih dijagnosticiranih bolesnika sa Covidom-19 što daje ukupan broj od 1871 bolesnika”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

Beroš je izvijestio i da je od jučer preminulo osam osoba – dva muškarca u dobi od 55 i 68 godina u zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti, dva muškarca u Splitu u dobi od 70 i 84 godine te 87-godišnjakinja. U Osijeku je preminula jedna 88-godišnjakinja te u Dubrovniku muškarac od 84 godine te ženska osoba o dobi od 92 godine. Svi preminuli imali su teške i kronične bolesti.

Ukupno je testirano 24 183 uzorka, a jučer njih 2539, što je značajno povećanje u odnosu na prethodne dane.

>>>Informacije o novooboljelima i epidemiološkoj situaciji u županijama: COVID-19/19. travanj*

Beroš je rekao da će u narednom razdoblju poduzeti dodatne mjere prilagodbe zdravstvenog sustava i pružanja uobičajenih zdravstvenih aktivnosti.

“I druge bolesti ne čekaju. Pokrenut ćemo sve veći broj uobičajenih zdravstvenih postupaka i terapija prema bolesnicima koji su do sada na neki način bili na čekanju”, izjavio je.

Produljeno trajanje do 4. svibnja još četiriju mjera

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izvijestio je kako se mjere o načinu održavanja pogreba i posljednjih ispraćaja, o sklapanju brakova i životnog partnerstva i odluka o zatvaranju dječjih igrališta i otvorenih sportskih igrališta, produljuju do 4. svibnja.

Do 18. svibnja produljuje se odluka kojom se zabranjuje brodovima u međunarodnoj plovidbi, koji imaju obvezu samoizolacije, uplovljavanje u morske luke i luke unutarnje plovidbe u Hrvatskoj.

>>>Krećemo u smjeru ‘promišljenog i opreznog’ popuštanja pojedinih mjera: Božinović

Božinović je izvijestio da je deset županija zatražilo potpuno ukidanje kretanja s propusnicama na njihovom području, a da su Grad Zagreb i Zagrebačka županija zatražili da se njihova područja spoje u tom kontekstu.

“Mi smo prošli kroz većinu njih, nakon konferencije ćemo donositi odluke, ali veliki dio onoga što je već sada predložen, mislim da ćemo usvojiti”, kazao je Božinović.

Na novinarski upit što policija može poduzeti prema svećeniku u Splitu, koji je unatoč upozorenjima, i danas pozvao vjernike na misu, Božinović je odgovorio da je pregledao policijsko izvješće.

“Nisam naišao da je zabilježen incident te vrste, ni od strane djelatnika civilne zaštite niti od strane policijske uprave. Nisam siguran da se tamo dogodilo nešto posebno”, rekao je Božinović.

>>>Glas poduzetnika traži da se iz Inspektorata udalje odgovorni za zabranu rada više od 20 restorana

Glavni državni inspektor Andrija Mikulić komentirao je zatvaranje zagrebačkog restorana koji se prema mišljenju inspektora nije pridržavao epidemioloških mjera, kazavši da je restoran zatvoren zbog stola koji je bio iznesen na javnu površinu.

Dodao da su od ukupno 35.000 ugostiteljskih objekata utvrđene nepravilnosti u 31 objektu.

Capak: situacija u domovima za starije je relativno mirna

“Situacija u domovima za starije i nemoćne je relativno mirna”, kazao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.

Izvijestio je da je u Splitu nekoliko novooboljelih štićenika i zaposlenika. Radi se o Domu za starije i nemoćne osobe u Vukovarskoj u Splitu, u Makarskoj te centrali doma u Vukovarskoj. Capak je kazao da je napravljeno oko 300 briseva zaposlenika i štićenika te da je mali broj osoba pozitivan.

>>>Koronavirus u domovima za starije

Capak je izvijestio i da je u jednom domu u Metkoviću nekoliko štićenika imalo povišenu temperaturu, no da se ispostavilo da nitko od njih nije bio zaražen, već da je zaraženo dvoje zaposlenika koji su sada u samoizolaciju.

U Dubrovniku je među djelatnicima doma za starije, koji su došli preuzeti smjenu, detektirano četvoro pozitivnih koji su bili potpuno asimptomatski.

“Važno je napasti virus na takvim mjestima na način da zaposlenike koji dolaze na posao testiramo, jer oni su asimptomatski”, kazao je Capak.

“Pandemija koje su ubijale i po 50 posto stanovništva, poput kuge, kolere, bilo je i prije, a kreirala ih je priroda. Priroda je, nažalost, najveći bioterorist,”

Alemka Markotić

Markotić: Izoliranje virusa je velika stvar

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, Alemka Markotić, kazala je kako je koronavirus izoliran u toj klinici još prije tri tjedna, a da su nakon toga radili dodatne provjere.

“To je velika stvar za znanstvena istraživanja kojima se bavimo, ali može pomoći i u dijagnostici i razvoju novih testova ili pokušaju detekcije razlike između virusa. A čim imate viruse, od jučer imamo cijeli niz ponuda za istraživanja i studije”, kazala je Markotić, dodavši da je virus izolirala doktorica znanosti Željka Mačak Šafranko uz pomoć Ivana Kristijana Kurolta i tima iz te klinike.

Do sada su više razvijenih zemalja uspjele izolirati virus, među kojima među prvima Kina i Australija.

Markotić je najavila da sada slijedi kompletna analiza genoma koronavirusa, a na upit o tome je li postoji dokaz da je virus nastao u laboratoriju, kazala je da su to uobičajena razmišljanja kada se govori o pandemijama.

Međutim, ustvrdila je da sva relavantna literatura ukazuje da za takvo razmišljanje nema dokaza.

“Pandemija koje su ubijale i po 50 posto stanovništva, poput kuge, kolere, bilo je i prije, a kreirala ih je priroda. Priroda je, nažalost, najveći bioterorist”, ustvrdila je Markotić.