Biznis i ekonomijaPreporučeno

Oštro usporavanje kineskog gospodarstva | Q2 2022.

Kina je u drugom tromjesečju (Q2) iskusila oštro usporavanje gospodarstva koje podcrtava danak “nultoj toleranciji” koronavirusa i distopijskom odgovoru na pandemiju bolesti COVID-19.

>>>‘Samo ulaz. Nema izlaza’: distopijsko covid ludilo okužilo Kinu

U petak objavljeni podaci stižu uslijed generalnog stezanja monetarnih politika na Zapadu i potpiruju bojazan od globalne recesije dok potrošači i poduzetnici s ove i one strane Atlantika čuvaju kućne i poslovne proračune a ruska invazija na Ukrajinu potpiruje epohalne inflatorne pritiske koji pospješuju kupovnu nemoć i životne troškove.

Drugi najlošiji rezultat u modernoj povijesti

Partija je izvijestila da je bruto domaći proizvod u tromjesečju od travnja do lipnja porastao za 0.4% u poredbi s istim razdobljem godinu prije. Riječ je o najlošijem rezultatu drugog gospodarstva svijeta od početka moderne metodologije prikupljanja podataka u 1992. godini, s izuzetkom poniranje za 6.9% u prvom kvartalu 2020. kada se svijet suočio s prvim vijestima o pojavi novog koronavirusa.

>>>Očekivani, prvi pad kineskog BDP-a otkad ga je Partija počela mjeriti

Oštrina usporavanja osobito je uočljiva u poredbi s prvim tromjesečjem, kada je gospodarstvo poraslo za 4.8% na godišnjoj razini.

BDP je s kvartala na kvartal u drugom tromjesečju okopnio za 2.6%, nasuprot konsenzusu u očekivanjima analitičara o padu za 1.5%.

BDP je u prvoj polovici godine bio veći za 2.5% u poredbi s istim razdobljem lani.

Kinesko je gospodarstvo stajalo na rubu pada u stagflaciju, iako je najgore prošle s razdobljem od svibnja do lipnja. Možete isključiti mogućnost recesije, ili dva uzastopna kvartala kontrakcije,” komentirao je Toru Nishihama, glavni ekonomist Dai-ichi instituta za istraživanje života u Tokiju.

>>>Teško samoranjavanje Kine i stezanje Feda tresu grozničava tržišta

“S obzirom na pitomi rast, kineska vlada izgledno će od sada primijeniti gospodarske poticaje kako bi podbola posrnuli rast, no poteškoće su velike za Narodnu banku Kine (PBOC) je bi daljnje rezanje kamatnih stopa potpirilo inflaciju koja je trenutačno zadržana relativno nisko.”

Neizvjesnost

Partija je u ožujku i travnju nametnula djelomično ili potpuno zatvaranje velikih urbanih središta, uključujući trgovačku metropolu Šangaj čiji se BDP s godine na godinu u drugom tromjesečju urušio za 13.7%. Output u glavnom gradu Pekingu u istom je kvartalu pao za 2.9%.

>>>Šangaj razdvaja covid pozitivnu djecu od roditelja

Iako je većina ograničenja u međuvremenu podignuta, a podaci s kraja lipnja pokazuju poboljšanje, analitičari ne očekuju brz gospodarski oporavak. Strategija Partije u odgovoru na zdravstvenu ugrozu ostaje neumoljiva, tržište nekretnina snažno je poljuljano uz veliki rast delikvencija, a sve se to odigrava uslijed generalnog mrčanja globalnih izgleda.

>>>Top bankar Dimon upozorava na ekonomski ‘uragan’

Nesigurnost među biznisima i potrošačima uvjetuje i dolazak nove, superzarazne inačice omikron soja koronavirusa (BA.5) koji bi mogao provocirati nove “lockdowne”.

Friziranje, izgledi

Iako partija priprema novu rundu kolosalnih poticaja, analitičari drže da će službeni cilj rasta BDP-a za 5.5% biti teško dostižan bez radikalnog zaokreta u odgovoru na zdravstvenu ugrozu.

“Čak i uz malo friziranja brojki, teško je vidjeti kako se može postići vladin cilj od ‘oko 5,5%’ rasta ove godine,” komentirao je za Reuters iskusni analitičar Capital Economicsa, Julian Evans-Pritchard.

“Za to bi trebalo golemo ubrzanje u drugoj polovici ove godine, što nije izgledno.”

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima