Europska komisija javlja da je 28. lipnja postignut politički dogovor o ambicioznom, uravnoteženom i opsežnom trgovinskom sporazumu sa zemljama Mercosura; Argentinom, Brazilom, Paragvajem i Urugvajem.
Komisija navodi da dogovor pokriva populaciju od 780 milijuna ljudi i podrazumijeva najviše standarde u kvaliteti hrane ili zaštiti okoliša, uključujući poštivanje obveza proizašlih iz Pariškog sporazuma. Dionici su dogovorili i “specifične obveze” u zaštiti radničkih prava o kojima trenutno nema detalja.
“Ja svoje riječi pažljivo važem kad kažem da je ovo povijesni trenutak. Mi danas, uslijed međunarodnih trgovinskih napetosti, s našim partnerima iz Mercosura šaljemo signal da stojimo uz trgovinu temeljenu na pravilima. Zemlje Mercosura su kroz ovaj trgovinski pakt odlučile otvoriti svoja tržišta Europskoj uniji. To su očito odlične vijesti za kompanije, radnike i ekonomije s obje stranke Atlantika,” izjavio je šef Europske komisije Jean-Claude Juncker i napomenuo da je riječ o najvećem trgovinskom sporazumu u povijesti EU-a koji je zahvaljujući naporima pregovarača da zadrže visoke standarde “win-win” za sve dionike.
>>>Europski farmeri: sporazum EU-a i Mercosura ugrožava brojna obiteljska gospodarstva
Sporazum je pozdravio i europski povjerenik za poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan rekavši da je on “pošten i uravnotežen s prilikama i dobrobitima za obje strane.”
“Naši prepoznatljivi, visokokvalitetni poljoprivredno-prehrambeni proizvodi sada će u zemljama Mercosura uživati zaštitu kakvu zaslužuju, to će podržati naš položaj na tržištu i osnažiti prilike za naš izvoz. Današnji sporazum također pretpostavlja neke izazove za europske poljoprivrednike, a Europska komisija bit će dostupna kako bi poljoprivrednicima pomogla da se nose s tim izazovima. Da bi ovaj sporazum bio ‘win-win’ mi ćemo pažljivo upravljati kvotama prilikom otvaranja našeg tržišta poljoprivrednim proizvodima iz Mercosura kako bi osigurali da nema rizika od preplavljivanja europskog tržišta i ugrožavanja egzistencije naših poljoprivrednika,” rekao je Hogan.
Temeljne značajke sporazuma
Sporazum će ukloniti većinu carina na EU izvoz u Mercosur, snažeći konkurentnost europskih tvrtki i donoseći uštedu veću od 4 milijarde eura godišnje.
>>>Paška sitna morska sol i hrskavi, krhki solni cvijet zaštićeni oznakom izvornosti
Južnoameričke zemlje su pristale smanjiti visoke carine na automobile, automobilske dijelove, strojeve, kemikalije, farmaceutske proizvode, odjeću i obuću. U poljoprivredno-prehrambenom sektoru Mercosur će smanjiti carine na čokoladu i slastice, vina, žestoka i bezalkoholna pića. Sporazum podrazumijeva i bescarinske kvote za europske mliječne proizvode s naglaskom na sir.
EU je najbolji trgovinski i investicijski partner Mercosura koji je prošle godine iz Unije uvezao robu u vrijednosti 45 milijardi eura.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.