PolitikaPreporučeno

Trump se iz nuklearnog sporazuma s Iranom povukao iz pakosti prema Obami: memo

Usprkos policijskom upozorenju da objava novih osjetljivih materijala iz diplomatskih nota britanskog veleposlanika u Washingtonu “može podrazumijevati kazneno djelo”, Mail on Sunday je u nedjelju 14. srpnja objavio novi memorandum.  

“…u suštini, administracija se odlučila za čin diplomatskog vandalizma, naizgled iz ideoloških i osobnih razloga – to je bio Obamin dogovor,”

Kim Darroch

Prema jednom od objavljenih dopisa, veleposlanik Kim Darroch je u 2018. godini procijenio da je odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa o jednostranom povlačenju SAD-a iz nuklearnog sporazuma s Iranom čin “diplomatskog vandalizma” napravljen iz pakosti prema bivšem američkom predsjedniku Baracku Obami.

Memorandum je napisan nakon što je tadašnji britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson posjetio Washington u neuspjelom pokušaju da osigura daljnju podršku SAD-a za sporazum.

“Ishod je ilustrirao paradoks ove Bijele kuće: imate izvanredan pristup, možete vidjeti svakog osim predsjednika; ali u suštini, administracija se odlučila za čin diplomatskog vandalizma, naizgled iz ideoloških i osobnih razloga – to je bio Obamin dogovor,” napisao je Darroch prema AP-u.

Veleposlanik je prošlog tjedna prisiljen na ostavku nakon što su britanski mediji objavili njegove diplomatske ocjene o “nefunkcionalnoj i nesposobnoj” američkoj administraciji. Bijela kuća je na objavu reagirala odbijanjem daljnjeg ophođenja s Darrochem, kojeg je predsjednik Trump na Twitteru nazvao “pompoznom budalom”.

Policija u Ujedinjenom Kraljevstvu, koja traga za izvorom curenja informacija, novinare je upozorila da daljnja objava osjetljivih informacija “može predstavljati kazneno djelo”, ali su glavni favoriti i konkurenti za poziciju sljedećeg britanskog premijera, Boris Johnson i Jeremy Hunt, obojica stali u obranu slobodnog tiska.

>>>Europski ministri podsjećaju na ‘false flag, fejk obavještavanje’: Omanski zaljev

“Mi moramo osigurati obranu novinarskih prava na objavu informacija u nacionalnom interesu,” rekao je Hunt.

Britanski dužnosnici s uvidom u istragu kažu da nema dokaza o hakerstvu povezanom s curenjem dokumenata zbog čega vjeruju da se odgovorne osobe nalaze među političarima ili civilnim službenicima u Londonu. AP navodi da se istraga odvija u okvirima zakona o povjerljivim podacima koji javnim službenicima brani “štetno” otkrivanje tajnih podataka. Kršenje zakona predviđa kaznu od dvije godine zatvora, ali se ona rijetko izriče.