Hongkonška policija je u nedjelju posegnula za vodenim topovima, gumenim mecima i rafalnom paljbom suzavca dok građani gube strpljenje i uzvraćaju nasilje u jednom od najžešćih prosvjeda u posljednja tri mjeseca.
>>>Državno vijeće Kine donijelo direktivu o integraciji Shenzhena s Hong Kongom, Makaom
Sukobi su uočeni u trgovačkoj četvrti Causeway Bay, ugostiteljskom području Wan Chai i Admiraltyju gdje su smještene administrativne zgrade i uredi. Reuters javlja da su prve iskre zaiskrile u noći sa subote na nedjelju, a nasilje raste ususret Nacionalnom danu Kine koji se obilježava 1. listopada i označava 70-godišnjicu osnivanja Narodne Republike.
Policija je suzavac ispaljivala s krovova zgrada, što prakticira i Francuska u pokušaju zauzdavanja pokreta Žutih prsluka uz negodovanje civilnih udruga.
Prosvjednici, čiji su zaštiti znak postale medicinske maske za lice, od suzavca se skrivaju kišobranima odbijajući napustiti položaje. Na ulicama su podignute barikade od kolica, kanti za smeće i krhotina. Letjeli su i Molotovljevi kokteli, uključujući napad na središnje vladine urede.
>>>Kineski državni mediji: prosvjednici u Hong Kongu ‘traže samouništenje’
Vodeni topovi su građane prskali plavom bojom, taktika koja se drugdje koristi radi lakšeg identificiranja disidenata.
Okidač za prosvjede u Hong Kongu je u međuvremenu odbačen prijedlog zakona koji bi dopustio izručivanje osoba suočenih s kaznenim prijavama Kini. Pobuna je uskoro poprimila šire razmjere borbe za demokratske slobode uslijed percepcije da Kina narušava autonomiju zagarantiranu nakon što je Britanija grad vratila Kini u 1997. godini.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.