Biznis i ekonomijaPreporučeno

Cijene stambenih nekretnina u prvom tromjesečju 2020. skočile 9,1% na godišnjoj razini

U Hrvatskoj su u prvom tromjesečju 2020. cijena stambenih nekretnina porasle 9,1 u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je snažniji rast od prosjeka Unije, pokazuju najnoviji podaci europskog statističkog ureda.

Na godišnjoj su razini cijene nekretnina u EU i eurozoni u prvom ovogodišnjem tromjesečju porasle za 5,5 odnosno pet posto. U prethodnom su tromjesečju uvećane za 4,9 posto u EU te 4,5 posto u eurozoni.

>>>Markovina: Split gubi stanovništvo jer je cijena kvadrata apsolutno narasla u nebo

Među zemljama EU-a na godišnjoj razini su najsnažnije porasle cijene u Luxembourgu, za 14 posto. Slijedi Slovačka s 13,1 posto, Estonija s 11,5 posto, Poljska s 11,3 posto te Portugal s 10,3 posto.

Eurostat

Jedina zemlja u kojoj su na godišnjoj razini u prvom kvartalu pale cijene stambenih nekretnina bila je Mađarska s padom od 1,2 posto.

U Hrvatskoj su cijene stambenih nekretnina u prvom ovogodišnjem tromjesečju bile 9,1 posto više nego u istom razdoblju lani. U prethodnom su tromjesečju na godišnjoj razini cijene porasle 10 posto.

Rast cijena nekretnina i u odnosu na zadnje lanjsko tromjesečje

U prvom tromjesečju 2020. cijene stambenih nekretnina u EU porasle su 1,2 posto u odnosu na posljednja tri mjeseca 2019. U eurozoni su cijene porasle 0,9 posto u odnosu na prethodno tromjesečje.

>>>Možemo!, HGK i Komisija upozoravaju na rast cijena, lakomo ugrožavanje tržišta nekretnina

Među zemljama EU-a čijim je podacima Eurostat raspolagao, najsnažniji rast cijena nekretnina na kvartalnoj razini zabilježen je u Portugalu, za 4,9 posto. Slijede Estonija i Slovačka, za 4,8 odnosno četiri posto.

>>>Prosječna kamata na stambene kredite za građane eurozone 1.44%, za Hrvate 2,8%: ECB/HUB

U Hrvatskoj su cijene stambenih nekretnina u prvom ovogodišnjem tromjesečju porasle 2,7 posto u odnosu na posljednji kvartal 2019.

Najveći pad cijena nekretnina na kvartalnoj razini zabilježen je na Malti, za 4,3 posto. Slijede Mađarska s padom od 1,1, Irska s padom od 0,8 posto te Belgija s 0,1-postotnim padom.