PreporučenoTech

Američki prizivni sud podržao teksaški zakon o slobodi govora na internetu

Američki prizivni sud u petak je podržao teksaški zakon koji velikim internetskim tvrtkama s društvenim mrežama i drugim javnim forumima priječi zabranu ili cenzuru korisnika na temelju “gledišta”.

Predstavnici kompanija i pobornici ograničavanja slobode govora presudu su dočekali kao nazadovanje i upozorili da će njihove platforme postati utvrde opasnog sadržaja.

>>>‘Otvoreni umovi’ i ‘univerzalni ideali’, gubitak oka Salmana Rushdiea

Jednoglasna (3-0) presuda 5. okružnog prizivnog suda SAD-a, sa sjedištem u New Orleansu, utire put prema potencijalnoj završnici na Vrhovnom sudu SAD-a čiji je konzervativni karakter spletom okolnosti definirao bivši američki predsjednik Donald Trump.

Brojni udesno ustrojeni medijski punditi, konzervativni političari i komentatori drže da “big tech” kompanije zatiru ili ograničavanju doseg njihovih gledišta.

>>>Sud oslobodio građane optužene za verbalni delikt na Plenkovića, Milanović podržao odluku

“Danas odbacujemo ideju da korporacije imaju izuzeće od Prvog amandmana i pravo da cenzuriraju ono što ljudi govore,” napisao je u presudi sudac Andrew Oldham, čije je imenovanje također ostavština Trumpa.

>>>EP usvojio zakone o digitalnim uslugama i tržištima, otvorio put masivnoj cenzuri

Teksaški državni tužitelj Ken Paxton na Twitteru je presudu pozdravio kao “masivnu pobjedu za ustav i slobodu govora.”

Sloboda govora i izričaja

Spor su izgubili NetChoice i Computer & Communications Industry Association (CCIA) čiji su znameniti članovi Meta Platforms (Facebook), Twitter i Alphabet Inc (YouTube).

>>>Komisija želi definirati, kriminalizirati ‘govor mržnje’

Spomenuti su dionici tražili zadržavanje prava na regulaciju sadržaja za koji vjeruju da potiče ili bi mogao izazvati nasilje podcrtavajući zabrinutost da bi njihove platforme mogle osnažiti ekstremiste, uključujući teroriste, simpatizere nacizma i neprijateljski ustrojene državne aktere.

CCIA je u petak još jednom podcrtao protivljenje izjednačavanju gledišta. “‘Bog blagoslovio Ameriku’ i ‘Smrt Americi’ dva su gledišta, od države Teksas nije mudro, niti ustavno, od privatnih biznisa tražiti da ta gledišta tretiraju istovjetno.'”

>>>Zviždačica podcrtala korelaciju između negativnosti i lajkova, neoliberalnu doktrinu Facebooka

Teksas je usvojio zakon koji medijskim tvrtkama s najmanje 50 milijuna aktivnih korisnika mjesečno zabranjuje “cenzuru” korisnika na temelju “gledišta”.

>>>Vrhovni sud izbrisao pravo na pobačaj iz američkog ustava

Državni tužitelj i osobe koje procjene da su njihove misli cenzurirane imaju zakonsko pravo na zaštitu i ostvarenje slobode govora.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Grabancijaš/Reuters