Pariški trgovci su u petom tjednu prosvjeda i štrajkova zbog mirovinske reforme suočeni s egzistencijalnom krizom. Emile Sebbag, jedan od vlasnika trgovina na indirektnom udaru industrijskih akcija u javnom prijevozu koje su paralizirale glavni i druge velike gradove, kaže da se promet od prosinca prepolovio i da je budućnost njegova biznisa neizvjesna.
“Pakleno je od prosinca,” rekao je Sebbag čije gledište dijele drugi pariški trgovci. Jedna od njegovih trgovina odjećom smještena u Les Halles shopping centru izgrađenom oko velikog podzemne željeznice, žile kucavice kroz koju je promet uglavnom zaustavljen, trpi osobit pad prometa. “To nas ubija. Ja moram platiti najam. Mi riskiramo bankrot,” jadao se trgovac za Reuters.
>>>Milijun potpisa protiv privatizacije ADP-a: nacionalni štrajk u Francuskoj
Iako je remećenje redovnog života najizraženije u Parizu, početak siječnja sugerira da se odmjeravanje građana i vlade predsjednika Emmanuela Macrona polako prelijeva u širu ekonomiju već poljuljanu na trenutke izrazito nasilnim prosvjedima Žutih prsluka koji su označili minulu godinu.
Podaci objavljeni u srijedu otkrivaju snažniji od očekivanog pad potrošačkog povjerenja i pouzdanja s najnižom vrijednosti indeksa u posljednjih pet mjeseci.
Velik je i danak u turističkom sektoru koji je prema industrijskoj udruzi GNI-HCR u posljednjih pet tjedana zbog otkazanih putovanja i pada prometa u ugostiteljstvu izgubio oko 740 milijuna eura.
>>>‘Božanska komedija’: teška povratna paljba po tajkunima koji su dali milijune za Notre-Dame
Sebbag sa svojih 62 godine života kaže da se nada skorašnjem prestanku štrajkova i da je spreman na radikalne popuste kako bi nadoknadio pad prodaje, ali se istovremeno pribojava za budućnost svojih 14 zaposlenika.
“Razmišljam samo o jednoj stvari, prodaji svega,” rekao je.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.