Biznis i ekonomijaPreporučeno

Cappelli: članstvo u UNWTO-u jača našu globalnu poziciju predvodnika u upravljanju i razvoju turizma

Danas je u Zagrebu počeo 64. sastanak Komisije za Europu Svjetske turističke organizacije (UNWTO) koji su svečano otvorili Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, Glavni tajnik UNWTO-a Zurab Pololikashvili i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić.

“Izuzetno mi je drago što ćemo današnji sastanak održati u Zagrebu, u Hrvatskoj koja je već sada u mnogočemu uzor ostatku svijeta u turističkom smislu. Današnji sastanak odlična je prilika da zajednički radimo na rješenjima i razgovaramo o izazovima koji su pred nama”,

Zurab Pololikashvili

Prilikom otvorenja Andrej Plenković poželio je dobrodošlicu u Hrvatsku svim sudionicima sastanka na kojem će se donositi važne odluke za budućnost europskog turizma. Pri tome je najavio otvaranje ureda Hrvatske turističke zajednice u Španjolskoj, Madridu gdje je ujedno i sjedište Svjetske turističke organizacije što će omogućiti još kvalitetniju suradnju Hrvatske i Svjetske turističke organizacije.

Premijer je također naglasio kako turizam predstavlja 20 posto hrvatskoga BDP-a te podsjetio da je prošle godine, uz rekordnu turističku sezonu, Hrvatska ostvarila 12 milijardi eura prihoda od turizma, uz gotovo 20 milijuna dolazaka i preko 106 milijuna noćenja.

“Uz kontinuirano ulaganje u turistički sektor, podigli smo razinu usluge, a uz konkurentnost hrvatske obale, u zadnjih nekoliko godina sustavno promoviramo kontinentalni turizam”, rekao je Plenković i dodao da su, uz gradove koji su uvršteni na UNESCO-ov popis svjetske baštine, mnoge destinacije na obali postale još popularnije, posebno zbog brojnih festivala i drugih kulturnih događanja.

Istaknuo je kako Hrvatska želi predstaviti i brojna druga bogatstva s područja čitave Hrvatske, odnosno osim na obali i na kontinentu, izdvojivši kao primjer Plitvička jezera i Slavoniju. Stoga će se upravo u Slavoniji održati sljedeći najveći turistički skup, Dani hrvatskog turizma, ove jeseni, koji će uključivati prigodne manifestacije u pet slavonskih županija u cilju postizanja ravnoteže između hrvatskih regija.

“Uz održivi turizam, želimo naći prostor za jačanje kontinentalnog turizma i spojiti sve ono što Hrvatska nudi, bogatstvo kulturne i prirodne baštine te raznoliku i kvalitetnu uslugu”, poručio je Plenković.

Perjanica svjetskog turizma

Ministar turizma Gari Cappelli istaknuo je kako je uloga UNWTO-a od njegovih začetaka pa tako i danas, da služi kao globalni forum za turističku politiku i druga pitanja povezana sa turizmom te je stoga izuzetno važno da Hrvatska kao jedna od perjanica turizma u svijetu, aktivno vodi politiku promoviranja važnosti turizma i sudjeluje u raspravama o izazovima i mogućnostima u turizmu zajedno sa svim partnerima i članicama.

“Kroz članstvo u UNWTO-u imamo mogućnost dati svoj doprinos u razvoju odgovornog, održivog i univerzalno prihvatljivog turizma u globalnim okvirima, a održavanje ovog sastanka u Hrvatskoj još je jedna prilika da se kvalitetno predstavimo te nastavimo jačati našu poziciju na svjetskoj sceni ne samo kao destinacija već i kao predvodnik svjetskih trendova u upravljanju i razvoju turizma”, zaključio je ministar Cappelli.

Glavni tajnik UNWTO-a Zurab Pololikashvili tom se prilikom zahvalio predsjedniku Vlade RH Andreju Plenkoviću, ministru turizma Gariju Cappelliju te gradonačelniku Zagreba Milanu Bandiću na domaćinstvu te istaknuo važnost ovog sastanka.

>>>Pololikashvili: želim barem jedan godišnji događaj UNWTO-a u ovoj predivnoj i uzoritoj zemlji

“Izuzetno mi je drago što ćemo današnji sastanak održati u Zagrebu, u Hrvatskoj koja je već sada u mnogočemu uzor ostatku svijeta u turističkom smislu. Današnji sastanak odlična je prilika da zajednički radimo na rješenjima i razgovaramo o izazovima koji su pred nama”, naglasio je glavni tajnik UNWTO-a Zurab Pololikashvili.

Danas na programu

Sastanak Komisije za Europu Svjetske turističke organizacije (UNWTO) po drugi se puta održava u Hrvatskoj nakon što smo bili domaćini sastanka Komisije koji se je održao u Cavtatu 2002. godine, a ugošćavanje 64. sastanka Komisije za Europu u Zagrebu posebno je značajno zbog toga što trenutno Hrvatska predsjeda navedenom Komisijom. Osim toga, ovaj sastanak obilježio je najveći odaziv zemalja i delegacija do sada – prisutne su 44 zemlje od kojih su 40 zemlje članice te ukupno 130 sudionika. Na sastanku Komisije u Zagrebu danas će se po prvi puta glasati elektronski što će omogućiti ubrzavanje procesa glasovanja koje je ranije znalo trajati i do četiri sata.

Na današnjem sastanku će se raspravljati između ostalog o implementaciji Programa rada za razdoblje 2018-2019 te prijedlogu za razdoblje 2020-2021, predstavit će se izvještaj generalnog tajnika UNWTO-a te izvještaj vezan uz stvaranje radnih mjesta, obrazovanje i zapošljavanje. Naime, UNWTO je proglasio 2019. godinu godinom usredotočenom na obrazovanje, vještine i stvaranje radnih mjesta stavljajući fokus na mogućnosti stvaranja novih radnih mjesta u skladu s tržišnim potrebama, jačanje kompetencija i održivost turističkih destinacija. Zatim, na sastanku će se birati predstavnici u statutarne organe i tijela koji će biti potvrđeni u rujnu 2019. godine na zasjedanju Glavne skupštine UNWTO-a u Sankt Petersburgu u Rusiji te će se odabrati i mjesto održavanja 65. sastanka Komisije za Europu UNWTO-a.

>>>Kuća vještice Mare i Trka na prstenac dobili potpore Ministarstva turizma, možete i vi: javni poziv

Tijekom sutrašnjeg dana, a u sklopu ovog događaja održat će se i radionica UNWTO-a pod temom “Rast, inovacije i partnerstvo” na kojoj će se razgovarati o ključnim prioritetima za razvoj i inovativnost europskog turizma, piše Ministarstvo.

UNWTO

Svjetska turistička organizacija (UNWTO) specijalizirana je agencija Ujedinjenih naroda osnovana s ciljem praćenja, reguliranja i razvijanja turizma u svijetu. UNWTO ima 158 punopravnih članica, šest pridruženih članica (associate members), preko 500 pridruženih članica (affiliate members) iz javnog i privatnog sektora te dva promatrača. Rad UNWTO-a odvija se u Regionalnim komisijama organiziranim prema geografskoj raspoređenosti (Afrika, Amerika, Istočna Azija i Pacifik, Europa, Srednji Istok, Južna Azija) te u pet Tehničkih odbora: za konkurentnost, održivi razvoj, program rada i proračun, statistiku, reviziju aplikacija za pridruženo članstvo.