Raspoloženje američkih potrošača smrknulo se u travnju dok su očekivanja o rastu cijena u sljedećih 12 mjeseci dosegla najveću razinu od 1981. godine, pokazalo je u petak objavljeno istraživanje Sveučilišta Michigan.
Indeks potrošačkog sentimenta urušio se s 57.0 u ožujku na 50.8, u poredbi s 54.5 u očekivanjima analitičara.
“Ovaj pad bio je sveprisutan i jednoglasan neovisno o dobi, prihodima, stupnju obrazovanja, geografskim regijama i političkoj pripadnosti,” rekla je direktorica istraživanja Joanne Hsu.
“Potrošači izvještavaju o višestrukim znakovima upozorenja koji povećavaju rizik od recesije: očekivanja u vezi s poslovnim uvjetima, osobnim financijama, prihodima, inflacijom i tržištem rada nastavila su se pogoršavati ovaj mjesec,” dodala je o anketi provedenoj u razdoblju od 25. ožujka do 8. travnja.
Za monetarnu politiku Federalnih rezervi značajno, očekivanja o inflaciji u razdoblju od godinu dana propela su se s ožujskih 5.0% na 6.7%.
Sličan sentiment o kretanju cijena nije zabilježen od oštre recesije u 1981.-82. godine (više, Fed).

Kontekst
Predsjednik Donald Trump s travnjem je započeo svoj Drugi trgovinski rat koji je u kratkom roku izbrisao bilijune dolara s američkih burzi i naizgled poljuljao status američkih državnih obveznica kao sigurne luke.
Analitičari u realnom vremenu revidiraju očekivanja uz rastući konsenzus da politika svijet i SAD vodi u recesiju.
Suočen s mrkim izgledima Trump je u srijedu “stao na loptu” i velikoj većini “partnera” dao poček od 90 dana kako bi im pružio priliku za ustupke i pregovore.

Istovremeno je frenetično eskalirao carinski rat s Kinom kojoj je odrezao carine od 145%, na što je Peking uzvratio sa 125%.
Washington je zadržao jedinstvenu carinsku stopu od 10% na sav uvoz i carine od 25% na uvoz čelika, aluminija i automobila.
Grabancijaš/Reuters
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.