Biznis i ekonomijaPreporučeno

Carney: financijski sustav neće izdržati hegemoniju dolara  

Guverner Engleske banke Mark Carney u petak je rekao da hegemonija američkog dolara nije održiva i sugerirao da bi središnje banke svijeta mogle zajedno stvoriti ili prihvatiti alternativnu valutu za devizne rezerve.

>>>‘De-dolarizacija’: udio dolara u ruskim rezervama u dvije godine pao s 46 na 22 posto

Govoreći kolegama iz središnjih banaka okupljenima u Jackson Holu, Wyoming, Carney je naveo da dominacija dolara u globalnom financijskom sustavu povećava rizike od nelikvidnosti u okolišu ultraniskih kamatnih stopa i slabog rasta.

“Dok se svjetska ekonomija preuređuje, američki dolar ostaje jednako važan kao u vrijeme kolapsa Bretton Woodsa,” rekao je referirajući se na razdoblje s početka 1970-ih godina kad je vrijednost dolara odvojena od vrijednosti zlata.

>>>Komercijalna danska banka uvodi negativne kamatne stope na velike depozite, hipotekarne kredite

Carney je ocijenio da ovisnost o američkoj valuti šteti zemljama u razvoju i svjetska tržišta čini ranjivima na unutarnja kretanja američkog gospodarstva, upozorivši uzgred da su razdoblja vrlo niskog ekvilibrija kamatnih stopa u prošlosti koincidirala s ratovima, financijskih krizama i iznenadnim promjenama u bankovnom sustavu.

Multi-polarna ekonomija

Guverner je kao prvi korak u preuređenju svjetskog financijskog sustava naveo utrostručenje sredstava dostupnih Međunarodnom monetarnom fondu na tri bilijuna dolara, što bi, prema njemu, bila bolja alternativa od gomilanja dugova u dolarima.

“Dok takvi usredotočeni napori mogu popraviti funkcioniranje aktualnog sustava, multi-polarna ekonomija u konačnici zahtjeva novi IMFS (međunarodni monetarni i financijski sustav) da bi realizirala svoj puni potencijal,” dodao je sugerirajući da bi dobru alternativu dolaru mogla predstavljati i neka od virtualnih (kripto)valuta.

Carney je izlaganje zaključio prognozom kako aktualni sustav neće izdržati test vremena.

“Čak i posredno upoznavanje s monetarnom poviješću sugerira da centar neće izdržati,” rekao je prema citatu Reutersa. “Mi moramo prepoznati kratkoročne, srednjoročne i dugoročne izazove koje ovaj sustav stvara za institucionalne okvire i provođenje monetarnih politika širom svijeta.”

>>>Novi Zeland predstavio ‘proračun za boljitak’, odmaknuo ekonomski uspjeh od BDP-a

Slično su gledište u posljednjim mjesecima ponudili i drugi analitičari ili dioničari financijskog sustava, uključujući milijardera i cijenjenog investitora Raya Dalia koji je u zamamnom eseju napisao da je središnje bankarstvo kakvo poznajemo na zalasku te će ga “neminovno” zamijeniti nešto poput Moderne monetarne teorije (MMT).

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima