“Deepfake” pionir Hao Li predviđa da će “savršeno stvarne” računalno izmijenjene ili umjetno generirane slike i videozapisi postati zbilja za šest mjeseci do godinu dana.
“Lažnjak je još uvijek lako prepoznati, većinu ‘deepfakesa’ možete razotkriti golim okom,” rekao je Li, digitalni umjetnik i izvanredni profesor informatike na Sveučilištu Južna Kalifornija, za CNBC. “No, već postoje i primjeri koji su stvarno, uistinu uvjerljivi,” dodao je uz napomenu da njihova izrada traži “dovoljno napora”.
“Deepfake” je naziv za postupak manipuliranja i/ili generiranja vizualnih materijala primjenom dubinskih metoda strojnog učenja kakav su GAN (Generative Adversial Network) i drugi, pametni algoritmi. Ubrzano sazrijevanje tehnologije istovremeno izaziva divljenje i zabrinutost, posebice u geo kontekstu političke propaganda, infiltracije i agitacije.
Li, koji je u prijašnjim javnim nastupima prognozirao da je “deepfake era” udaljena dvije do tri godine, kaže da je procjenu “kalibrirao” suočen s posljednjim primjerima primjene tehnologije, uključujući top pop aplikaciju “Zao” u Kini koja na temelju jedne fotografije lice može umetnuti u scene iz popularnih filmova i TV emisija.
“Uskoro ćemo doći do točke u kojoj više nećete imati način za detektiranje (deepfakesa), stoga moramo početi tražiti rješenje,” kaže Li koji zajedno s kolegom Hanyjem Faridom, profesorom na Sveučilištu Kalifornija u Berkeleyu, razvija tehnike treniranja AI-a za opažanje lažnih ili umjetno stvorenih materijala.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.