PolitikaPreporučeno

Diplomati i poslanici očekuju žučne pregovore o novim sankcijama Rusiji

Diplomati i dužnosnici članica Europske unije u srijedu vode prvu raspravu o novoj rundi sankcija Rusiji koje bi prvi put trebale naciljati kineske i iranske tvrtke te nametnuti zabranu izvoza za treće zemlje koje ne poštuju dosadašnja ograničenja.

>>>Rekordni višak na tekućem računu Rusije | propaganda

Jedan od diplomata za Reuters je rekao da očekuje žučnu raspravu i pregovore u kojoj će dio dionika inzistirati da sankcije idu predaleko, a dio da su nedovoljne.

Nekolicina drugih poslanika također je ocijenila da je brzi dogovor neizgledan.

Izvršna predsjednica Europske unije, Ursula von der Leyen, u utorak je u Kijevu rekla da će fokus novih sankcija biti na provedbi, odnosno zaobilaženju već usvojenih ograničenja te da su prijedlozi dizajnirani u “izrazito bliskoj koordinaciji” sa Skupinom sedam (G7) nacija.

“Ukoliko vidimo da dobra iz Europske unije idu u treće zemlje da bi na kraju završila u Rusiji, mi bismo zemljama članicama mogli predložiti da sankcioniraju ta dobra. Taj će alat biti zadnje sredstvo i bit će korišten oprezno,” rekla je.

>>>Prihodi Rusije od nafte i plina u siječnju propali za 38% | IEA

Dodala je da će EU dodatno ograničiti tranzit svojeg izvoza preko Rusije, uključujući napredne tehnološke proizvode i dijelove zrakoplova.

Diplomatski izvori upoznati sa sadržajem prijedloga navode da on uključuju širenje crne liste na “desetke” novih kompanija, uključujući tvrtke iz Kine, Irana, Kazahstana i Uzbekistana.

Novi će paket podcrtati da tankeri za prijevoz nafte ne smiju teret prekrcavati na otvorenom moru ili u luke uplovljavati s isključenim GPS-om.

Otpor i zaziranje

Uobičajeno, za usvajanje 11. paketa sankcija treba blagoslov svih 27 članica Unije, no izvori očekuju da će postizanje konsenzusa biti zahtjevno i dugotrajno.

>>>Austrijski ministar o razdvajanju i kritici RBA: budimo realni, Rusija će ostati naš susjed

Jedan od prijedloga koji izaziva otpor ili prijepor je sankcioniranje Kine.

Izvori govore da je dio jastrebova frustriran i jer nove kazne zaobilaze ruski izvoz dijamanata ili ograničavanje suradnje na polju nuklearne energije.

Drugi dionici rasprave iskazuju protivljenje ideji o ciljanju trećih zemalja.

Jedna od osoba upoznatih s prijedlogom kaže da je procijenjena vrijednost nove runde do 500 milijuna eura, što je patuljast iznos u poredbi s prijašnjim paketom čija je vrijednost segnula do 11 milijardi eura.

>>>Rast izvoza ruske nafte u Q1 2023. | Kpler

Inače, čak i površan pogled na vremensku crtu Europske komisije i predsjednice von der Leyen na Twitteru otkriva da zdušna potpora Ukrajini, europsko posredovanje i europska žrtva za Ukrajinu uživaju sve manju i manju potporu i sve snažniji prezir i gnjev javnosti.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima