Talijanski premijer i bivši predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi pozvao je u utorak Europsku uniju da se bori protiv rastućih cijena energenata, rekavši da bi blok trebao usvojiti sheme otpornosti slične onima kakve je imao za vrijeme epidemije covida-19.
U obraćanju na plenarnoj sjednici u Strasbourgu, Draghi je rekao da “trebamo snažne i hitne odluke”, dodajući da će upravo energija biti u središtu sljedećeg Europskog vijeća.
Naglasio je da se dugoročna ulaganja u područja poput obrane, energetike i industrijske sigurnosti trebaju temeljiti na modelu Next Generation EU, paketu potpora i zajmova koji je uveden u cilju oporavka od pandemije covida-19.
“Ovisnost nije mudra”
Talijanski je premijer istaknuo da će Italija poduprijeti sankcije protiv Rusije na polju energetike, unatoč visokoj ovisnosti Rima o uvozu ruskog plina, te donijeti sve potrebne odluke kako bi se obranila njezina nacionalna ali i europska energetska sigurnost.
Draghi je naglasio da zemlje članice EU-a moraju hitno prestati biti ovisne o ruskim energentima. “Rat u Ukrajini pokazao je visoku stopu ranjivosti država po pitanju prijetnji iz Moskve. Gotovo 40 posto našeg talijanskog plina dolazi iz Rusije”, istaknuo je.
>>>Komisija traži izlaz iz energetske ovisnosti o Rusiji
“Ovisnost nije mudra ni s gospodarskog ni s geopolitičkog stajališta” kazao je, te dodao da se u budućnosti treba okrenuti Sredozemlju.
>>>Aktivist Piršić: uskoro ću se besplatno grijati i hladiti i voziti… biti energetski neovisan
“Moramo više gledati prema Sredozemlju za svoje potrebe. Govorim o nalazištima plina, i mogućnosti obnovljivih izvora u Africi i Bliskom istoku. Italija je od početka krize tražila da se postavi gornja granica za uvoz plina iz Rusije”.
Revizija ugovora
Draghi je također naglasio da europske institucije više nisu prikladne za suočavanje s krizama, od energije do sigurnosti i trebaju reviziju.
“Ako to znači početak procesa koji će dovesti do revizije ugovora, posvetimo se time hrabro i s povjerenjem”.
>>>Kreće povijesna revizija europskih fiskalnih pravila, ‘Pakta o stagnaciji i nestabilnosti’
“U zadnjih 75 godina, europske integracije bile su najbolji odgovor na zajedničke izazove. Europska unija nije samo gospodarski prostor, nego i prostor koji brani prava čovjeka”, istaknuo je.
Proširenje Unije
Draghi je kazao i da Italija podržava ulazak novih zemalja u Europsku uniju.
>>>Osam članica EU-a pozvalo na neposredne pristupne pregovore s Ukrajinom
“Države koje imaju europske aspiracije nisu prijetnja nego dio ostvarenja europskog projekta”, rekao je, dodajući da Italija podržava kandidature Makedonije i Albanije, nastavak pregovora sa Srbijom i Crnom Gorom, te približavanje BiH i Kosova.
“Podržavamo ulazak svih tih država, i Ukrajine, u EU”, rekao je.
Pratite nas na Google vijestima