PreporučenoTech

Europa bilježi rekordni broj sati s negativnim cijenama energije

Cijene električne energije u Europi ove su godine boravile ispod nule rekordan broj sati uslijed viška opskrbe okinutog povijesnom i za rastući broj proizvođača neodrživom proliferacijom obnovljivih izvora.

Prema podacima konzultanata ISIC cijene struje su u prvih osam mjeseci 2024. u negativnom teritoriju boravile ukupno 7.841 sati, u pojedinim slučajevima njihovo je povlačenje bilo duboko, sve do minus 20 eura po megavat satu.

Obilje, volatilnost i dobri vremenski uvjeti na pojedinim su tržištima proizvođače natjerali da potrošačima plaćaju za potrošnju.

“Hara-kiri”

Iako zgodna za konzumente, situacija prijeti održivosti europskih projekata obnovljive energije koji su ključni za postizanje ciljeva Europske komisije o nultim emisijama stakleničkih plinova.

“To je nalik hara-kiriju,” komentirao je Bjarne Schieldrop, glavni analitičar roba u švedskom zajmodavcu SEB.

“Svi znaju da ako proizvedeš suviše nafte, cijene će pasti i proizvođači će izgubiti novac. U obnovljivoj energiji i struji nema ničeg drugačijeg.”

Prema podacima think-tanka Ember ukupni kapacitet europskih sunčevih farmi kroz pet se godina više nego udvostručio sa 127 gigavata (GW) na 301 GW, dok se kapacitet vjetra popeo sa 188 GW na 279 GW.

U prvih osam mjeseci 2024. zabilježen je 7841 sat s negativnim cijenama energije, u usporedbi s 6428 sati lani ili 675 sati prije pet godina kada su tržištem dominirala fosilna goriva.

Strelovit rast je od pomoći u smanjenju ovisnosti o fosilnim gorivima i postizanju klimatskih ciljeva.

Obnovljivi izvori u Europi u prvoj polovici godine prvi su put nadmašili proizvodnju električne energije iz “tradicionalnih” elektrana.

No, dok su raskošni poticaji rezultirali obiljem obnovljive energije, infrastruktura nužna za njezinu održivost, uključujući baterije za pohranu i druge fleksibilne opcije, kaska, što rezultira anomalijama.

“Početna kapitalna ulaganja za solarne projekte i druge obnovljive izvore energije takva su da (proizvođači) moraju nastaviti pokušavati proizvoditi kako bi ostvarili povrat ulaganja,” rekla je Naomi Chevillard, voditeljica regulatornih poslova u industrijskoj grupi SolarPower Europe.

Vremenske prilike, ograničavanje proizvodnje

Financial Times piše da je glavni pokretač negativnih cijena energija dobivena od Sunca čija postojanost tijekom proljeća i ljeta rezultira izdašnom proizvodnjom.

“Kad je sunčano u Njemačkoj, često je u isto vrijeme sunčano u Grčkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu, a sve se proizvodi sredinom dana s vrhuncem oko 14 sati,” komentirao je Matthew Jones, voditelj analitike električne energije u ICIS-u.

“Vjetar je malo raspršeniji. Nije nužno vjetrovito na svim mjestima istodobno.”

Europski prvak u broju sati s negativnim cijenama energije je Finska, dijelom zbog svojih velikih nuklearnih i hidro kapaciteta.

Primjerice, operator lani inauguriranog, najsnažnijeg nuklearnog reaktora u Europi, često ograničava proizvodnju kako bi izbjegao plaćanja kupcima.

“Kanibalizacija cijena”

Na neodrživost održivih izvora energije u aktualnoj situaciji nedavno je upozorio i bivši guverner Europske središnje banke Mario Draghi kojeg je Europska komisija zadužila za izradu izvješća o europskoj konkurentnosti.

Njegova analiza objavljena 9. rujna upozorava na “kanibalizaciju cijena” koja bi mogla “odvratiti investicije i usporiti energetsku tranziciju”.

“Stoga je ključno da usvajanje obnovljivih izvora energije bude popraćeno odgovarajućim ulaganjima u mreže, fleksibilnost i skladištenje,” navodi se u izvješću.

Pojedini analitičari, uključujući Jonesa, procjenjuju da će negativne cijene biti uobičajeno do 2030. godine, odnosno do trenutka kada se pohrana i infrastruktura ne prilagodi proizvodnji.

Kanibalizacija bi pak mogla postati uobičajenom.

“Cijene će se samo više spuštati prema nuli, ali bez uranjanja u negativni teritorij. Ako si graditelj obnovljivih izvora razlika između nule i negativnog i nije tako masivna,” rekao je Jones za FT.



Povezane vijesti