Europska središnja banka (ECB) mora biti spremna na susprezanje inflacije u europodručju ukoliko se ona pokaže trajnijom od prognoza, upozorila je u srijedu članica Upravnog vijeća Isabel Schnabel, sugerirajući raskol među krojačima monetarne politike.
>>>Amerika trpi najvišu inflaciju u tri desetljeća, ekonomisti zvone na uzbunu
Inflacija se u eurozoni prošloga mjeseca vinula na 4.1%, dvostruko više od ciljane razine, ponajviše zbog cijena energije koje mahnitaju uslijed povratka potražnje nakon popuštanja epidemioloških mjera.
Schnabel je ponovila službeno gledište ECB-a da će rast cijena biti umjereniji s vremenom, ali i upozorila da su izgledi postali nesigurni i da bi vijeće opcije o stezanju monetarne politike trebalo ostaviti otvorenima.
ECB o smjernicama raspravljati u prosincu.
>>>Bild: gospođa inflacija Christine Lagarde rastapa mirovine, plaće i štednju
“To znači da moramo izbjeći pogrešku preuranjenog stezanja monetarne politike u odgovoru na privremene i izgledno kratkotrajne šiljke,” rekla je Schnabel. “S druge strane, to znači da budno moramo motriti rizike koje trenutačno očekuju financijska tržišta i zadržati mogućnost djelovanja ako to bude nužno,” dodala je.
Tržišta se trenutačno klade da će inflacija ostati na 2% godinama i očekuju da će ECB monetarnu politiku stegnuti do kraja iduće godine.
>>>Jack Dorsey: hiperinflacija će sve promijeniti
Schnabel je izjavila da su članovi vijeća u suglasju u zaključku da su aktualni pritisci na cijene energije i remećenja opskrbnih lanaca glavni pokretači inflacije.
No, u raritetnom iskoraku za članicu uprave, ona je također rekla da postoji “manje suglasja” hoće li inflacija ostati zagrijanom te kako je zauzdati.
>>>Raste broj državnih intervencija zbog inflacije, energetske frke u Europskoj uniji
“Postoji manje suglasja oko trajnosti mnogih od ovih cjenovnih pritiska, i što oni znače u smislu prigodnog odgovora monetarnom politikom,” rekla je.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš/Reuters
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Europska središnja banka u nesuglasju oko siline i postojanosti inflacijskih pritisaka … […]