Biznis i ekonomijaPreporučeno

Glavna ekonomistica MMF-a upozorila da će loše travanjske prognoze u lipnju postati lošije

Globalna ekonomija će iskusiti značajno snažnije poniranje nego što je Međunarodni monetarni fond (MMF) predvidio u travnju, napisala je u utorak na službenom blogu glavna ekonomistica institucije Gita Gopinath.

>>>Čitav zapadni Balkan uranja u recesiju uz kontrakciju od -3.6% do -5.6%: Svjetska banka

MMF je u travnju, ususret “zaključavanju” velike većine gospodarstava, procijenio da ćemo iskusiti najgoru financijsku krizu od Velike depresije u 1930-im godinama, tada je prognozirana globalna kontrakcija za 3% u 2020. godini.

Sada, unatoč postupnom otvaranju gospodarstava, Gopinath upozorava da fond očekuje još gore posljedice pandemije.

>>>I MMF pozvao na direktne uplate novca građanima i biznisima

“Prvi put od Velike depresije u 2020. će u recesiji istovremeno biti i tržišta u nastajanju i napredne ekonomije. Dolazeće lipanjsko izvješće o globalnim ekonomskim izgledima izgledno će pokazati još negativnije stope raste nego u prijašnjim procjenama,” napisala je.

Gopinath je aktualnu krizu krstila kao “Veliko zaključavanje” i odvagnula da svijet nikad nije bio suočen sa sličnim scenarijem. Ona je upozorila da su kretanja na tržištima, osobito u onima u nastajanju, u disonanci sa stanjem u realnim ekonomijama.

Uistinu, tržišta dionica uz povremene korekcije sežu do novih visina iako se gospodarstva, zdravstvene službe, vlade i građani još uvijek bore s pandemijom. Štoviše, S&P 500 indeks je već nadoknadio većinu gubitaka zabilježenih u jeku krize, čemu kumuju intervencije središnjih banka koje novac stvaraju u maniru bez presedana.

MMF

“‘Uz nekolicinu izuzetaka, porast u cijeni zaduživanja i deprecijacija nacionalnih valuta u tržištima u izranjanju manji je nego što je to bilo tijekom globalne financijske krize. To je značajno ako u obzir uzmete veće razmjere šoka u tržištima u nastajanju u vrijeme “Velikog zaključavanja,'” napisala je ekonomistica i dodala da bi moglo doći do “oštrih korekcija”.

>>>Strah od ‘drugog vala’ koronavirusa stisnuo tržišta

U njezinim promišljanjima na blogu ima malo toga pozitivnog, osim sugestije da bi “zaključavanje” potrošnje moglo rezultirati bržim oporavkom ako ljudi posegnu u novčanike. No, niti takav scenarij nije izvjestan, budući da su potrošači osviješteni da nam stižu teška vremena, zbog čega bi se umjesto na trošenje mogli odlučiti na čuvanje novca za crne dane.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima