Grčka u posljednjih osam godina nije mogla pronaći kupca za državne obveznice, već je prošla kroz sito i rešeto kako bi osigurala iskupljenje europskim novcem.
U znaku vrlih novih vremena nacija je 9. listopada označila prekretnicu prodajom duga uz negativne kamatne stope, što znači da su investitori bili spremni izgubiti majušnu količinu uloženog novca kako bi ga držali u “sigurnim” grčkim lukama.
>>>Negativne kamatne stope: gdje, kako i zašto
The Irish Times navodi da su kratkoročne obveznice s dospijećem za 13 tjedana u vrijednosti 487.5 milijuna eura prodane uz kamatnu stopu od -0.02%, sličan je paket u kolovozu nosio prinos od 0.10%.
Fascinantno za naciju koju su europske vlade i Međunarodni monetarni fond kroz osam godina iskupili s 204 milijarde eura, čak i desetgodišnje grčke obveznice ovih dana nose prinos od samo 1.5%. Grčka je u 2012. godini teško nalazila kupca za dug iako je kamata sezala do 24%.
Nema sumnje da je apetit investitora rezultat strukturnih reformi kojima su plaće u javnom i državnom sektoru sasječene za 30% a broj zaposlenih za 25%, no negativni prinos je također direktna posljedica monetarne politike Europske središnje banke.
U potvrdi navedenog, gotovo dvije trećine članica europodručja u posljednjim mjesecima nalaze kupce za dug s negativnim prinosom, što uključuje i “fiskalnog prijestupnika” Italiju.
Povijesna bilješka
Njemačka se pak, kao najsnažnija europska ekonomija, u povijest upisala 2. kolovoza kao druga svjetska nacija, uz Švicarsku, čija se čitava ponuda državnih obveznica, uključujući 30-godišnje, našla u negativnom teritoriju.
Fitch Ratings procjenjuje da danas negativni prinos donosi oko 15 bilijuna dolara državnih obveznica diljem svijeta.
“U tijeku je masivan globalni pomak prema nižim prinosima, posebice u Europi nakon posljednjeg poteza Europske središnje banke,” komentirao je za CNN Athanasios Vamvakidis zadužen za globalnu strategiju na tržištu novca Bank of America Merrill Lynch.
Negativne kamatne stope imaju i svoje kritičare koji kažu da one kažnjavaju štediše, potiču nekontrolirani rast cijena imovine i prije svega pogoduju već bogatima. Navedeno je redom točno, a otpor politici ECB-a, koji je negativnu kamatnu stopu za financijski sustav nakon posljednjeg vijećanja gurnuo dublje u negativne vode, posebice pruža Njemačka.
>>>Njemačka sokolica Lautenschlaeger dala otkaz u ECB-u
I Hrvatska dobro prolazi zahvaljujući postojanoj politici Vlade, ali i “poticajima” vodećih središnjih banaka, pa se nedavno zadužila po najpovoljnijim uvjetima u povijesti s godišnjom kuponskom kamatnom stopom na desetogodišnju euroobveznicu od 1,125% i ostvarenim prinosom od 1,324%.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.